Upcycling - co to? Pomysły i inspiracje od naszych prowadzących

Upcycling: szklanki Doroty Szelągowskiej
Upcycling: szklanki Doroty Szelągowskiej
Upcycling, zwany wyższą formą recyclingu, to jedna z ulubionych – przez naszych prowadzących - metod uzyskiwania intrygujących akcesoriów. Pozwala ona stworzyć wartościowe produkty z tych starszych i już przez nas nie używanych. Przoduje w tym Jimi Ogden, ale w programie „Dorota inspiruje” Dorota Szelągowska udowodniła, że wcale nie jest gorsza. Wraz z Mariką stworzyła kolorowe szklanki.

Dorota Szelągowska już nie raz udowodniła, że potrafi stworzyć coś z niczego. Nie tylko zaprojektować całe wnętrza nawet od stanu surowego – co pokazała w 5. odcinku 3. sezonu programu „Dorota inspiruje”, ale także każdy element tego wnętrza. W swojej mobilnej pracowni robiła prawdziwe cudeńka. Niektóre z nich, jak na przykład wieszaki łazienkowe powstawały z elementów przygotowanych wcześniej przez Darka Stolarza, inne ze zwykłych, używanych przedmiotów. W ten sposób w mieszkaniach uczestników programu znalazły się m.in. zegar LEGO czy właśnie kolorowe szklanki. Metodę, poprzez którą powstały, nazywamy upcyclingiem.

Upcycling - definicja

Według książkowej definicji upcycling jest to forma przetwarzania wtórnego, w wyniku której powstają produkty o wartości wyższej niż te, z których zostały one stworzone.

Upcycling, a recycling

Recykling to proces polegający na przetworzeniu zużytego produktu albo tworzywa w taki sposób, aby powstała nowa wersja tego samego produktu albo tworzywa.

Upcycling nie bez przyczyny nazywany jest wyższą formą recyclingu. Podobnie jak recycling pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i ilości materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. W przeciwieństwie do recyclingu, który zwykle wiąże się dla nas jedynie z segregowaniem śmieci, metody upcyclingu bardzo często wykorzystujemy w domach, podobnie jak robi to Dorota Szelągowska. Zmieniamy stare meble oraz akcesoria w nowe, dzięki czemu tanim kosztem zyskujemy prawdziwe cudeńka. Metody upcyclingu są też bardzo popularne wśród artystów, w tym także naszego Jimiego Ogdena, który w ten sposób stworzył m.in. stolik z wieszaków.

Upcycling a downcycling

Downcycling to przeciwieństwo upcyclingu. To proces w wyniku którego otrzymujemy przedmiot lub tworzywo o mniejszej wartości niż przedmioty/tworzywa, z których powstał. Downcycling obejmuje większość procesów recyclingu przemysłowego. Większość przedmiotów, jak np. papier, w miarę powtarzających się procesów recyclingu traci na swojej wartości.

Upcycling – pomysły, inspiracje

W naszych programach HGTV pojawia się mnóstwo inspiracji na domowy upcycling. Przodują w nich w swoich programach Jimi Ogden („Rzeczy Od-Nowa”) Dorota Szelągowska, ale z takich metod korzystają także inni prowadzący HGTV. Inspirację można znaleźć w praktycznie każdym odcinku. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka najciekawszych:

podziel się: