Zainspiruj się


Atrapa kominka do salonu – jaką wybrać? Aranżacje i pomysły

0 Komentarze

Ogień wesoło trzaskający w kominku w salonie to marzenie wielu osób, które ze względów technicznych nie zawsze da się spełnić. Atrapa kominka to prosty i efektowny element dekoracyjny, który wniesie do każdego wnętrza przytulną atmosferę. Przeczytaj, jak wybrać portal kominkowy odpowiedni do Twojego salonu!

Atrapa kominka – czym jest portal kominkowy?

Portal kominkowy to element ozdobny stworzony z myślą o wnętrzach, w których niemożliwa jest instalacja prawdziwego kominka. To sposób na to, by w każdym pomieszczeniu stworzyć wyjątkowy, magiczny nastrój. Wykonana z drewna, styropianu lub gipsu atrapa kominka wzbogaci wystrój każdego pomieszczenia – niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu wolnostojącym, czy w kamienicy lub bloku.

Wolnostojąca dekoracja ustawiona przy ścianie nie pełni wprawdzie tych samych funkcji co kominek, ale podobnie jak on może nadać wnętrzu bardziej przytulny charakter. Atrapa nie wymaga montażu – możesz ją umieścić w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby szybko przenieść.

Atrapa kominka - 1 [HGTV].jpg

Wskazówka

Chociaż atrapa kominka nie pozwala na rozpalenie ognia, aby stworzyć przytulny klimat, możesz zamiast tego ustawić w ramce kilka świec o różnej grubości. Zanim je zapalisz, upewnij się, że ściana znajdująca się za portalem kominkowym została zabezpieczona przed ogniem.


Atrapa kominka – jaką wybrać?

Na rynku można znaleźć atrapy kominka utrzymane w różnych stylach i wykonane z wielu ciekawych materiałów. To, jaki model wybierzesz, zależy od efektu, który chcesz uzyskać – od minimalistycznego, przez klasyczny, po dekoracyjny typowy dla eklektycznych czy barokowych wnętrz.

Wybierając portal kominkowy do swojego salonu, weź pod uwagę:

rozmiar – wymiary atrapy kominka powinny być dostosowane proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia i… wysokości sufitów. Duże, mocno zdobione portale nadają się do sporych wnętrz, ulokowanych na przykład w starych kamienicach. Do niewielkiego salonu w bloku wybierz mniejszy model;

styl wnętrza
– wbrew pozorom atrapa kominka to efektowna dekoracja nie tylko do pomieszczeń o klasycznym wystroju. Taka ozdoba ciekawie prezentuje się też w nowoczesnych, a nawet loftowych wnętrzach. Jednak o ile w pierwszym przypadku możesz pokusić się o frezowany, bogato zdobiony portal kominkowy, w drugim postaw na bardzo prosty model o gładkim i matowym wykończeniu,

kolor
– portal prawdziwego kominka jest najczęściej wykonany z kamienia, którego barwy nie da się już zmienić. Inaczej jest w przypadku gipsowej atrapy – możesz samodzielnie ją pomalować, bawiąc się kolorami. Aranżując portal kominkowy w mieszkaniu o nowoczesnym wystroju, możesz na przykład sięgnąć po jaskrawy, kontrastowy kolor, a jeśli wolisz klasykę, wybrać biel lub szarość.

Atrapa kominka - 4.jpg

Jak zaaranżować portal kominkowy?

Wybór atrapy kominka to nie koniec możliwości – to od tego, w jaki sposób ją zaaranżujesz, zależy efekt dekoracyjny. Wypróbuj nasze pomysły:

Osoby, które mają w swoim salonie kominek, często wykorzystują go, by wyeksponować rodzinne zdjęcia, pamiątki i bibeloty. W ten sam sposób możesz zaaranżować swoją atrapę kominka.

Jeśli masz zamiar zapalać w portalu kominkowym świeczki, na tylnej ściance umieść lustro. Dzięki rozproszeniu światła uzyskasz jeszcze ciekawsze wrażenia wizualne.

Aranżujesz atrapę kominka w gabinecie? Zamontuj wewnątrz kilka małych półek i wykorzystaj portal jako nietypowy regał na książki