Zainspiruj się
Jak urządzić przedpokój? - Pomysły i inspiracje


Jak urządzić przedpokój? - Pomysły i inspiracje

0 Komentarze

Wprowadzając się do nowego mieszkania lub robiąc remont zazwyczaj skrupulatnie aranżujesz komfortową sypialnię, przytulny salon czy funkcjonalną kuchnię i łazienkę. Przedpokój, niezwykle istotną dla mieszkania przestrzeń, często traktujemy bez należytej uwagi. To błąd, bo to pomieszczenie spełnia szereg istotnych funkcji. Sprawdź jak pomysłowo urządzić przedpokój.

Jakie funkcje spełnia przedpokój?

Z pozoru nieistotne pomieszczenie spełnia tak naprawdę funkcję reprezentacyjną. Przedpokój to pierwsze miejsce odwiedzane przez gości, stanowi więc niejako wizytówkę dla całego mieszkania lub domu. Pamiętaj, że niektóre osoby odwiedzą u Ciebie tylko przedpokój i na jego podstawie wyrobią sobie opinię o całym mieszkaniu. Warto, by przestrzeń ta była spójna ze stylem pozostałych pomieszczeń i tworzyła zapowiedź designu obecnego w Twoich czterech kątach. Prócz funkcji reprezentacyjnej przedpokój to także idealne miejsce do przechowywania odzieży i różnych szpargałów. Zobacz jak zaaranżować przedpokój, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

Przedpokój

Sprytnie dobieraj kolory i materiały

Przedpokój to pomieszczenie specyficzne, w którym wyjątkowo trzeba zadbać nie tylko o wygląd, ale i funkcjonalność. To także często miejsce niewymiarowe, przez samych projektantów potraktowane bez należytej uwagi. Niewielki i ciemny korytarz należy odpowiednio doświetlić. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych farb na ścianach oraz oświetlenia, które nada pomieszczeniu blasku i optycznie je powiększy. Przed malowaniem warto rozeznać się w rodzajach farb i wybrać tę, z której w łatwy sposób można usunąć zabrudzenia. Przedpokój, zwłaszcza jasny, to pomieszczenie intensywnie eksploatowane i ma tendencję do brudzenia się, zwłaszcza w obszarze ścian.

Jeśli korytarz jest nie tylko wąski, ale i nieproporcjonalnie długi można go optycznie skrócić  malując dłuższe ściany na jasne kolory, krótsze natomiast z użyciem ciemnych barw. Istotna jest także podłoga. Stosowane są na niej zarówno panele, deski, płytki, jak i beton. Pamiętaj, że podłoga w przedpokoju brudzi się szybciej niż w innych pomieszczeniach i jeśli wybierzesz jaśniejsze kolory lub delikatniejszy materiał, to na zabrudzone buty przydadzą się dywaniki lub wycieraczki.

Przedpokój

Jak urządzić przedpokój?

Idealny przedpokój to pomieszczenie pozwalające na swobodne przyjęcie gości i spełnianie codziennych potrzeb domowników. Niezależnie od przestrzeni, którą masz do zaaranżowania, wykorzystaj ją w pełni możliwości.

Jednym z najważniejszych mebli w przedpokoju jest pojemna szafa. To miejsce do codziennego przechowywania ubrań wierzchnich, często także innych przedmiotów używanych sporadycznie. Jeśli urządzasz niewielki przedpokój tym bardziej zadbaj o sprytne wykorzystanie przestrzeni. Wybierz szafę z półkami od podłogi aż do sufitu. Na najwyższych półkach możesz umieścić rzadziej używane przedmioty, w ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń. Praktyczna szafa będzie miała nie tylko odkryte wieszaki do codziennego użytku, ale i zakryte szafki, dzięki którym ubrania nie będą się kurzyły.

Koniecznie wygospodaruj także miejsce na obuwie – np. w formie szafki na buty. Dzięki niej  można zachować porządek. Ważny jest także parasolnik, w którym umieścisz mokre parasole. Nie zapominaj także o małej szafce czy komodzie, jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca. To tutaj można przechowywać codziennie używane klucze czy korespondencję. Na koniec – lustro. To nie tylko praktyczny przedmiot wyposażenia, ale i sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Może także stanowić ciekawy element dekoracyjny.