Zamioculcas – uprawa, podlewanie, pielęgnacja i wymagania

zamioculas
zamioculas
Jeśli należysz do osób, którym uprawa roślin doniczkowych przysparza trudności, zamiokulkas zamiolistny to idealny kwiat dla Ciebie. Jest łatwy w uprawie i pielęgnacji, nie ma wysokich wymagań, jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie, a jego liście stanowią piękną ozdobę wnętrza. Podpowiadamy, o czym pamiętać przy uprawie zamiokulkasa!

Zamiokulkas zamiolistny – kwiat doniczkowy dla każdego

Choć jako kwiat pokojowy zamiokulkas pojawił się w Europie niewiele ponad 20 lat temu, ta prosta w uprawie roślina doniczkowa cieszy się w polskich domach sporą popularnością. Jej mięsiste, ciemnozielone liście na grubych łodygach o wysokości do 1 metra są jednocześnie wydajnym magazynem wody, podobnie jak znajdujące się pod ziemią kłącza.

W środowisku naturalnym zamiokulkas zamiolistny występuje w słonecznym klimacie podrównikowym – na przykład w Tanzanii i na Zanzibarze. W efekcie, tak jak inne sukulenty, wyróżnia się dużą wytrzymałością i nadaje się do uprawy niemal w każdych warunkach. Roślina jest chętnie wybierana do ozdoby biur czy słabo oświetlonych mieszkań.

zamioculas
zamioculas

zamioculas

Zamiokulkas – podlewanie i pielęgnacja

Uprawa zamiokulkasa nie zajmie Ci wiele czasu – ten ciekawy kwiat pokojowy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej czuje się w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu, może też z powodzeniem rosnąć w ciemnych pomieszczeniach. Jest przy tym bardzo odporny na choroby i szkodniki.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji zamiokulkasa? Podlewanie rośliny powinno być skąpe i sporadyczne. Kwiat dobrze radzi sobie z okresami przejściowej suszy – może wytrzymać bez wody nawet przez kilka tygodni. Zamiokulkasa zamiolistnego najlepiej podlewać dopiero w momencie, gdy zewnętrzna warstwa gleby jest sucha.

Podczas podlewania zamiokulkasa uważaj, by nie dostarczyć roślinie zbyt dużo wody. Czym może poskutkować przelanie? Nadmiar wilgoci w glebie spowoduje gnicie kłączy, opadanie liści, a nawet zamieranie całej rośliny. Zamiokulkasa należy podlewać tak, by ziemia była tylko lekko wilgotna. Wodę należy wlewać nie bezpośrednio do ziemi, ale do podstawki doniczki.

Wskazówka

Aby zamiokulkas zachował piękne, błyszczące liście, unikaj ich spryskiwania czy polewania. W przeciwnym wypadku na ich powierzchni pozostanie osad z soli, tworzący nieestetyczne białe plamy.

Zamiokulkas – przesadzanie i rozmnażanie

Podobnie jak inne kwiaty doniczkowe, zamiokulkas wymaga przesadzania – jego podziemne kłącza potrzebują przestrzeni, by się rozrastać. Z tego powodu zamiast plastikowej doniczki najlepiej wybrać dla nich szerokie i płytkie pojemniki, które pozwolą na swobodny wzrost rośliny. Przesadzanie zamiokulkasa warto zaplanować na wczesną wiosnę – młode rośliny co roku, a starsze co kilka lat.

zamioculcas.jpg
zamioculcas.jpg

zamioculcas

Jeśli masz w domu zdrowy okaz zamiokulkasa, rozmnażanie tej rośliny jest bardzo proste. Jeśli kwiat jest dobrze rozrośnięty, wystarczy, że podczas przesadzania podzielisz karpy i zasadzisz w oddzielnych doniczkach.

Innym sposobem jest tworzenie sadzonek liściowych. Jak rozmnożyć zamiokulkasa tą metodą? Wystarczy, że wiosną odetniesz liście rośliny u nasady i umieścisz je w żyznym podłożu. Dzięki temu sadzonki same ukorzenią się w ciągu kilku tygodni.

podziel się: