Zanokcica (Asplenium) – uprawa domowej paproci doniczkowej

Zanokcica (Asplenium).jpg
Zanokcica (Asplenium).jpg

Paprocie to wdzięczne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach, których uprawą możesz z powodzeniem zająć się w domu. Jednym z rodzajów tych pięknych okazów jest zanokcica i jej najpopularniejszy gatunek – zanokcica gniazdowa. Sprawdź, jak należy o nią dbać!

Zanokcica w naturze

Różne gatunki z rodzaju Asplenium występują w różnych rejonach świata. Niektóre z nich z powodzeniem przyjęły się w uprawie doniczkowej – najlepszym tego przykładem jest Asplenium nidus, znane szerzej jako zanokcica gniazdowa.

Wymieniony gatunek można spotkać w naturze zarówno w Afryce, jak i we wschodnich rejonach Azji oraz w Australii, gdzie zasiedla wilgotne oraz cieniste lasy. Tym, co go wyróżnia, są zielone, równowąskie liście wyrastające z kłącza, przez których środek przechodzi specyficzny ciemny nerw. Rozrastające się promieniście, dość sztywne liście tworzą efektowną rozetę, której zanokcica zawdzięcza walory dekoracyjne.

Czy wiesz, że...

Zanokcica gniazdowa w naturze jest epifitem, co oznacza, że rośnie na innych roślinach, a dokładniej na koronach drzew. Nie zawsze jednak tak się dzieje, ponieważ może się rozwijać także na materii organicznej.

Uprawa zanokcicy

Jak każda paproć domowa, również zanokcica należy do roślin, które nie tolerują bezpośredniego działania słońca – silne promienie mogą powodować blaknięcie jej liści, a nawet ich oparzenia. Z tego powodu roślinę najlepiej ustawić na wschodnim lub północnym parapecie, a nawet w głębi jasnych pomieszczeń.

Aby paproć zanokcica prawidłowo się rozwijała, w pierwszej kolejności zadbaj jednak o żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne podłoże. Dobrze sprawdzi się w tej roli specjalna ziemia do paproci lub uniwersalna ziemia do kwiatów z warstwą drenażu. Ponadto zanokcica najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20ºC, choć w zimie może to być nieco mniej. Wymaga również wysokiej wilgotności powietrza – aby spełnić ten warunek, donicę z paprocią ustaw na podstawce wypełnionej kamykami oraz wodą.

Jak dbać o paprotkę zanokcicę?

Wszystkie paprocie domowe wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i nie inaczej jest w przypadku Asplenium nidus. Oto o czym musisz pamiętać, by Twój okaz rósł zdrowo i pięknie się prezentował:

podlewanie – podłoże, w którym rośnie ta domowa paproć, powinno być cały czas lekko wilgotne. Podlewaj roślinę, gdy tylko wierzchnia warstwa ziemi w donicy przeschnie. Korzystaj w tym celu z odstanej wody,zraszanieczęste oraz intensywne zraszanie rozety liściowej zanokcicy gniazdowej pozwoli utrzymać wymaganą przez nią, wysoką wilgotność powietrza. Nie zapominaj o tym zabiegu szczególnie zimą, gdy grzejące kaloryfery dodatkowo przesuszają powietrze,nawożenie – zasilanie składnikami odżywczymi paproci zanokcicy powinno się wykonywać w okresie wegetacyjnym, szczególnie od kwietnia do września. Używaj do tego słabych, płynnych preparatów na bazie biohumusu przeznaczonych do roślin o dekoracyjnych liściach albo specjalnego nawozu do paproci,przesadzanie – zanokcica najlepiej rozwija się w ciasnym pojemniku, dlatego z jej przesadzeniem zaczekaj do momentu, aż bryła korzeniowa paproci całkowicie wypełni donicę. Zwykle zabieg przeprowadza się co 2-3 lata w okresie wiosennym – wymień wtedy ziemię i umieść paprotkę w doniczce większej od poprzedniej o jeden, najwyżej dwa rozmiary.

Asplenium nidus, a także inne paprocie domowe, zachowują dekoracyjny wygląd bez względu na porę roku, stanowiąc dzięki temu całoroczną dekorację domowych wnętrz. A ponieważ nie wymagają bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych i stanowiska na parapecie, możesz wykorzystać je do stworzenia ciekawych kompozycji w innych częściach pomieszczeń.

podziel się: