Żyworódka – uprawa, pielęgnacja i wymagania rośliny

żyworódka.jpg
żyworódka.jpg

Działa antyseptycznie, walczy z wirusami i bakteriami, a do tego przyspiesza gojenie ran. O czym mowa? Oczywiście o żyworódce, która nie od dziś znana jest ze swoich zadziwiających właściwości leczniczych. Sprawdź, jak wyhodować piękny okaz – z naszymi wskazówkami to proste!

Roślina o wielu zastosowaniach – właściwości żyworódki

Choć żyworódka zachwyca wyjątkowo ciekawym wyglądem, to nie on jest najważniejszy. Najczęściej uprawia się ją bowiem ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze, wśród których warto wymienić chociażby to, że:

przyspiesza gojenie się ran,dzięki wysokiej zawartości flawonidów zwalcza wolne rodniki, a tym samym opóźnia starzenie skóry,łagodzi objawy egzemy i podrażnień skóry,pomaga w walce z trądzikiem,działa dezynfekująco,zmniejsza widoczność blizn,stymuluje układ odpornościowy,likwiduje obrzęki po urazach,łagodzi ból stawów – np. w przypadku ich reumatoidalnego zapalenia.

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziesz wiele gotowych produktów przygotowanych na bazie wyciągu z tej rośliny – w postaci maści z żyworódki, soku lub maceratu, czyli oleju, w którym była moczona żyworódka. Takie preparaty możesz też przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego wcześniej wyhodowany okaz. Dzięki temu zyskasz pewność, że w kosmetyku czy leku są tylko te składniki, na których Ci zależy – bez żadnych sztucznych ulepszaczy.

Uprawa żyworódki – o czym pamiętać?

żyworódka1.jpg
żyworódka1.jpg

żyworódka1

Żyworódka to sukulent, a te rośliny – jak wiadomo – są zazwyczaj dość proste w uprawie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Aby zapewnić jej prawidłowe warunki do wzrostu, wystarczy:

lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże dla kaktusów,jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko,stała, pokojowa temperatura wahająca się między 16 a 24°C,stosunkowo rzadkie podlewanie – najlepiej robić to dopiero wtedy, gdy gleba lekko przeschnie,nawożenie w okresie letnim przy użyciu specjalnego nawozu do sukulentów.

UWAGA!

Jeśli nie uprawiasz żyworódki w celach dekoracyjnych, a leczniczych, lepiej zrezygnuj ze stosowania nawozów mineralnych, które mogłyby zaburzyć jej właściwości.

Odmiany żyworódki – na to uważaj!

żyworódka2.jpg
żyworódka2.jpg

żyworódka2

Kupując żyworódkę, koniecznie zwróć uwagę na to, z jaką odmianą masz do czynienia. Dlaczego to tak ważne? O ile żyworódka pierzasta (Kalanchoe Daigremontiana) cechuje się właściwościami leczniczymi, o tyle jej siostra, czyli żyworódka wąskolistna (Kalanchoe tubiflora), jest trująca. Pomylenie tych gatunków może więc być niebezpieczne dla zdrowia. Jak wygląda żyworódka trująca i po czym odróżnić ją od „tej dobrej”? Przyjrzyj się liściom – jak sama nazwa wskazuje, w przypadku odmiany w wąskolistnej będą wąskie i uformowane na kształt rurki. Żyworódka pierzasta ma z kolei pierzaste liście, które składają się z kilku (3-7) mniejszych listków.

podziel się: