Makrama - jak zrobić wiszący kwietnik? Instrukcja krok po kroku

Makrama to dekoracja, która w ostatnich sezonach zyskała ogromną popularność. Fantazyjnie splecione sznurki, zawieszone na podłużnym kiju są piękną ozdobą wnętrz w stylu boho (i nie tylko). Jednak makrama może pełnić funkcję nie tylko estetyczną, ale też praktyczną – przy pomocy sznurków możesz samodzielnie zrobić ozdobny, wiszący kwietnik. Jak? Zapoznaj się z naszą instrukcją krok po kroku.

Czego potrzebujesz, by zrobić kwietnik-makramę?
Do wykonania makramy na kwiaty będziesz potrzebować poniższych akcesoriów:
sznurek bawełniany o grubości 2 mm i długości 10 m w wybranym kolorze – znajdziesz go w każdym markecie budowlanym. 12 drewnianych korali; nożyczki; kółko z karnisza; miarka; wybraną roślinę w doniczce.
Dodatkowo pamiętaj o tym, by przemyśleć, gdzie Twój kwietnik-makrama ma wisieć. Jeśli chcesz go powiesić na ścianie lub na suficie, musisz wyposażyć się w hak, na którym zawiesisz kwietnik. Możesz wykorzystać inne pomysły, np. powiesić makramę na wieszaku. Wszystko zależy od Twojej fantazji. Do dzieła!
Warto wiedzieć
Zanim przystąpisz do wyplatania makramy, znajdź miejsce, na którym powiesisz metalowe kółko. Będziesz do niego przyczepiać sznurki, a potem mocno je zaplatać, dlatego hak czy ewentualnie wieszak, powinny być stabilne i mocno zaczepione.
Możesz też zaplatać makramę, rozkładając sznurki np. na podłodze lub stole, ale trudniej będzie Ci odmierzyć równe odległości i zapleść supły.
Makrama DIY – jak zrobić oryginalny kwietnik ze sznurków
Krok 1. Potnij sznurek i przymocuj do kółka
sznurek potnij na 4 części o długości 2,5 m każdy; zaczep metalowe kółko na haku (jeśli nie masz haka, po prostu połóż je przed sobą), sznurki złóż na pół i przełóż je kawałek za kółko w miejscu złożenia; koniec sznurków przełóż na drugą stronę (przez miejsce złożenia sznurków), tworząc pętelkę na kółku.
Krok 2. Nakładanie korali
Makrama - kwietnik
Gdy sznurek jest już przymocowany do kółka, przejdź do mocowania korali:
na każde dwa sznurki nałóż po 3 korale (może być ich więcej lub mniej – w zależności od ich rozmiaru); zwróć uwagę, aby korale nakładać na sznurki, które znajdują się parach; pod 3 koralikami na każdej parze sznurków zawiąż mocny supełek, dzięki któremu korale nie będą się zsuwać.
Krok 3. Wiązanie supełków
Teraz stwórz siatkę ze sznurków. Zrób supełki na sznurkach – tym razem dobieraj sznurki na przemian. Drugi sznurek z jednej pary, połącz ze sznurkiem z pary obok. Sznurek, który zostanie niezawiązany, zwiąż z kolejnym itd.
Powtórz wiązanie supełków jeszcze raz, również dobierając je na przemian. Na koniec wszystkie sznurki zwiąż jednym, mocnym supłem – to na nim będzie opierać się doniczka z Twoją rośliną.
makrama
Wskazówka
Jakie odległości między supełkami dobrać? To zależy od wysokości kwiatka. Im kwiat jest wyższy, tym odległość między supłami powinna być większa. Sznurek makramy powinien być zawiązany tak, by roślina miała wystarczająco dużo przestrzeni. Podczas tworzenia kwietnika sprawdzaj, czy zostawiasz wystarczająco dużo przestrzeni dla rośliny.
Makrama - 2 [HGTV].jpg
W miarę zdobywania doświadczenia możesz tworzyć coraz bardziej finezyjne sploty makramy i ozdabiać ją skomplikowanymi supłami czy innymi dekoracjami. Jednak taka minimalistyczna, prosta makrama sprawdzi się równie dobrze, co ta najbardziej fantazyjna.