Łazienka i kuchnia to pomieszczenia, których remontów boimy się najbardziej, bo kojarzą nam się ze znacznymi wydatkami, problemami i długim czasem trwania. Oczywiście, o ile wymiany potrzebują stare sprzęty, meble czy rury, nie można odwlekać generalnego remontu w nieskończoność. Jeśli jednak po prostu chcemy coś zmienić w łazience lub w kuchni, bo nie podoba nam się dotychczasowy wystrój czy styl wnętrza, to wystarczy niewielka i niedroga metamorfoza. Poniżej podajemy kilka sposobów na to, jak w szybki sposób zmienić ściany, podłogi i meble w łazience i kuchni.
Wykładziny elastyczne
Co zrobić z brzydką podłogą? Przykryć ją wykładziną elastyczną! Zaliczamy do nich wykładziny PCV i linoleum. Wbrew obiegowej opinii nie jest to jedno i to samo. Linoleum jest bowiem wykonane z komponentów naturalnych, przez co szczególnie jest polecane np. do mieszkań, w których mieszkają alergicy. Wykładziny elastyczne produkowane współcześnie w niczym nie przypominają tych, które znamy z czasów PRL. Obecnie są one o wiele bardziej estetyczne (do wyboru jest ogromna liczba wzorów), wytrzymałe i praktyczne. Te dobrej jakości można kłaść bezpośrednio na stare kafelki, bez obawy, że fuga będzie się odznaczała. Przed klejeniem wystarczy jedynie dobrze przygotować podłoże. Sklepy oferują szeroką gamę wzorów wykładzin - znajdziemy wśród nich także modne imitacje betonu czy drewna. Wykładzinę elastyczną w kuchni zastosowała w jednym z odcinków "Dorota inspiruje" nasza prowadząca. Jego fragment zobaczysz powyżej.
Panele LVT
Nieco nowszym rozwiązaniem, ale zdobywającym coraz szersze grono zwolenników, są panele LVT, zwane też płytkami winylowymi. Ich układanie różni się nieco od klejenia wykładzin, dlatego, że panele/płytki winylowe - jak sama nazwa wskazuje - występują w innej formie: kwadratowych lub prostokątnych paneli. Ich montaż trwa więc nieco dłużej niż klejenie wykładziny, bo każdy panel trzeba przykleić pojedynczo, łatwiej jednak jest je docinać. Panele LVT mogą być stosowane zarówno na podłodze (bezpośrednio na starej podłodze) lub na ścianie. Wiele wzorów paneli LVT imituje po prostu "zwykłe" kafelki. Z ich montażem - w przeciwieństwie do kładzenia glazury - poradzi sobie każdy. Więcej o panelach LVT >
Farba do płytek
Najtańszym rozwiązaniem problemu starych płytek w łazience czy w kuchni będzie ich pomalowanie specjalną farbą. W zależności od producenta farby różnią się wydajnością i czasem schnięcia pomiędzy warstwami, jednak i tutaj metamorfozę ścian i podłóg uda nam się przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Stare, niemodne, ale utrzymane w dobrym stanie kafle wcale nie muszą być zrywane, by ściany w łazience czy kuchni wyglądały jak nowe.
Więcej o malowaniu płytek dowiesz się z naszego artykułu Malowanie płytek – zrób to sam!