Ogród Pauliny i Marcina jest na tyle mały, że Iza i Olga z "Wymarzonych ogrodów" nie mogły postawić tam np. zjeżdżalni dla ich dzieci. Postanowiły więc wykorzystać panel i zamontować na nim tablicę manipulacyjną, którą przygotował dla nich ich tata. Na tablicy znalazły się atrapy butów do nauki wiązania sznurowadeł, mały teatrzyk, kolorowe trybiki, tablica magnetyczna, po której można pisać i kilka innych zabawek. Zobaczcie, jak to wszystko połączyli w całość!
W 3. odcinku 4. sezonu "Darka solo" Iwona poprosiła naszego stolarza, żeby pomógł jej stworzyć kącik dla jej narzeczonego Krzysztofa. Biurko miało być na tyle pojemne, by zmieścić wszystkie swoje planszówki i funkcjonalne, by można było na nim spokojnie malować figurki do gier. Zadanie nie było proste, bo pokój, w którym miało się znaleźć biurko, jest salonem i sypialnią pary. Darek zaplanował więc dużo miejsca do przechowywania i składany blat z oryginalną lampą, by nie zabierać przestrzeni, gdy Krzysztof nie będzie korzystał z biurka. Zobaczcie reakcję narzeczonego Iwony na nowy, spersonalizowany mebel!
Krzysztof, dla którego na prośbę narzeczonej Darek zrobił biurko, to wielki fan planszówek, zwłaszcza tych, w które gra się malowanymi własnoręcznie figurkami. Gdy nasz stolarz zamontował już gotowy mebel na swoim miejscu, postanowił przetestować stanowisko pracy i ozdobić farbami figurkę przedstawiającą Pana Lektora. Ten natomiast zajął się malowaniem podobizny Stolarza. Zobaczcie, jak poradzili sobie w roli plastyków!
Dorota Szelągowska poza domem na Warmii ma też mieszkanie w Warszawie. Od kilku miesięcy pracuje nad projektem wnętrz nowo kupionego mieszkania, do którego już wkrótce się wprowadzi. Dlaczego projektantka twierdzi, że jest swoim najgorszym klientem? Sprawdźcie!
Przed domem pani Marty i pani Adama z Łodzi zachwyca uroczy przedogródek. Królują w nim hortensje w różnych odmianach. Przy drewnianym tarasie kwitnie bujnie hortensja ogrodowa, której różowe kwiaty zaczynają przebarwiać się na niebiesko. Najprawdopodobniej to efekt podsypywania rośliny fusami kawy, które są bogate w potas, fosfor i azot.
Ogród pani Marty i pana Adam jest nieduży, ale wciąż się zmienia. Właściciele często przesadzają rośliny, szukając dla nich jak najlepszej ekspozycji. Czasami decyzja o przesadzeniu jest jednak podjęta pod wpływem impulsu. "Przeprowadzka" cisu odbyła się w środku lata, co nie jest najlepszym momentem na takie działania w ogrodzie. Można się jednak o to pokusić, gdy lato jest deszczowe i chłodne. Krzewy wbrew obawom dobrze znoszą takie roszady w ogrodzie - przesadzanie sprawia, że tworzą one zwarty, gęsty system korzeniowy i łatwo przyjmują się w nowym miejscu. Dzielenie i rozsadzanie służy też ekspansywnym bylinom.
W przemysłowej dzielnicy Łodzi, pośród fabryk i drobnych zakładów w 15. odcinku programu "Nowa Maja w ogrodzie" odkryjemy piękny zakątek. Przy domu i budynku firmy właściciele zadbali o ciekawą zieleń dla siebie i pracowników. Ogród składa się z kilku części – prywatnego tarasu pod dachem z pnączy, przedogródka, którego ozdobą jest kolekcja przeróżnych hortensji, tarasu z roślinami śródziemnomorskimi i oczkiem wodnym. Największy jest ogródek za firmą z oryginalnymi siedziskami, które toną w kolorowych łanach bylin.
Salon Karoliny i Grzegorza, bohaterów 7. odcinka "Pary w remont", jest wielofunkcyjny - poza pokojem dziennym musi być też sypialnią, jadalnią a nawet pokojem gościnnym. Mirelli i Marcinowi mimo krótkiego czasu i ograniczonego budżetu udało się tak zaprojektować i wykończyć ten pokój, by pełnił wszystkie te funkcje na raz, a jednocześnie był po prostu ładny. Zobaczcie efekt ich pracy i reakcję Karoliny i Grzegorza na nowy salon!
Jak zamienić sześciokątne lustro w okrągłe? Można je przyciąć lub - tak jak zrobiła to Mirella z "Pary w remont" - okleić je układającymi się w kształt koła patyczkami, tworząc jednocześnie modną dekorację wnętrza. Nasza prowadząca użyła w tym celu wiklinowych patyczków, które uzyskała z rozmontowania maty, jaką można kupić w sklepie budowlanym lub ogrodniczym. Przycinała je sekatorem do pożądanej długości i przyklejała do ramy klejem na gorąco. Jak Wam się podoba efekt końcowy?
Ciepła wiosna i lato sprzyjają spędzaniu czasu w ogrodzie. Wieczory przy ognisku są klimatyczne, ale co zrobić, żeby palenisko nie zniszczyło wypielęgnowanej murawy? Maja Popielarska w ogrodzie pod Wrocławiem, który odwiedziła w 14. odcinku swojego programu, znalazła świetny patent na to, by cieszyć się ogniskiem bez wytyczania na nie specjalnego miejsca w ogrodzie. Jego właściciele wpadli na pomysł, by ognisko rozpalić w dużej żeliwnej misie! Po sezonie misę wystarczy zdemontować, a ziemia pod nim będzie nienaruszona.
Przenawożenie azotem sprawia, że młode drzewa i krzewy rosną szybko, wytwarzając długie pędy. W ślad za wzrostem korony nie idzie jednak szybki przyrost korzeni. To powoduje, że drzewka są wątłe i chybotliwe. Właściciele ogrodu z 14. odcinka "Nowej Mai w ogrodzie" nie uniknęli tego błędu i ich jabłonki mają zbyt długie gałęzie, co może skutkować nawet złamaniem drzewka. Na miejsce wezwano ogrodnika, Mariana Piszczka, który musiał wprowadzić drastyczne rozwiązanie - mocne cięcie, by drzewka się zagęściły i wzmocniły korzenie. Zalecił też odstawienie nawozów mineralnych, a zamiast nich stosowanie co 2 lata kompostu.
W finale 10. odcinka 4. sezonu "Zgłoś remont" Krzysztof Miruć dostał od Karoliny i Piotra, jego bohaterów, niezwykły prezent - koszulkę ze swoją podobizną! Zobaczcie, jak zareagował na niespodziankę!
Karolina i Piotr, bohaterowie 10. odcinka "Zgłoś remont", swoje mieszkanie wyremontowali i urządzili w całości. Do zrobienia została - nieruszona po poprzednich właścicielach – łazienka. Do "glamourowatego" stylu reszty mieszkania dopasował ją Krzysztof Miruć. Wziął pod uwagę wszystkie życzenia pary - czarny sufit i podświetlaną wannę - i stworzył minisalon kąpielowy!
W ostatnim odcinku 2. sezonu "Polowania na ogród" Dominik Strzelec zajął się ogródkiem Pawła i Ilony, którzy wcześniej przez 10 lat sami niewiele w nim zrobili. Dominik ze swoją niezawodną ekipę zamienił ten ugór w zielone miejsce relaksu i zabawy dla całej rodziny. W nagrodę dostał puchar od uczestników odcinka oraz i laurki od ich dzieci - Maksa i Anastazji.
Monika i Roger, bohaterowie 1. odcinka 2. sezonu "Wymarzonych ogrodów", wkrótce zostaną rodzicami. Jeszcze przed powiększeniem rodziny chcieli doprowadzić do porządku swój ogródek, by stał się miejscem relaksu i bezpiecznych zabaw potomka. W realizacji marzenia pomogły im Iza i Olga, które stworzyły w ogródku pary marokański kącik i niewymagającą rabatę z lilakami, hortensjami i kaliną.
Projektując biurko dla Krzyśka, zapalonego fana planszówek i malowania figurek, Darek wpadł na pomysł, by lampę umieścić na składanej razem z blatem ramie. W tym celu na drewnianą konstrukcję trzeba było nakleić taśmę LED. To zadanie Darek powierzył Agnieszce, która zgłosiła się do niego z prośbą o pomoc w stworzeniu tego biurka dla przyszłego męża. Zobaczcie, jak jej poszło!
Ta wprowadzająca do ogrodu nieco romantycznego klimatu rodem z francuskiej Prowansji bylina jest wyjątkowo prosta w uprawie. Nie trzeba, a nawet nie można jej często podlewać, nie ma też dużych wymagań co do gleby. Przy odpowiedniej pielęgnacji urokliwymi kwiatami można cieszyć się dwa razy w roku. Dominik Strzelec z "Polowania na ogród" poleca ją do każdego ogrodu.
W 1. odcinku nowego sezonu "Wymarzonych ogrodów" Iza i Olga pokazały, o czym należy pamiętać, sadząc rośliny w ogrodzie. Zacząć trzeba od wykopania dołu dopasowanego do wielkości bryły korzeniowej, do którego trzeba nasypać trochę świeżej ziemi. Po włożeniu tam rośliny trzeba dosypać ziemię i ją przydeptać lub ugnieść. Potem roślinę należy podlać małym strumieniem wody. Kolejny krok - opcjonalny - to ściółkowanie. Kora ma wiele funkcji: zatrzymuje wilgoć, zapobiega wzrostowi chwastów i wygląda dekoracyjnie.
Ściana z cegieł nadal jest w modzie. Jest wiele sposób na to, by uzyskać efekt ceglanej ściany: najdroższy i najtrudniejszy to ułożenie prawdziwych cegieł. Nieco tańszy będzie klinkier imitujący cegłę i okładzina z ceglanym wzorem. Najtańsza będzie tapeta, ale w tym przypadku możemy zapomnieć o efekcie 3D. Dobry stosunek ceny do jakości i finalnego efektu mają panele dekoracyjne ze styropianu, które są tanie, lekkie i łatwe w montażu. Wystarczy posmarować je specjalnym klejem do styropianu, który nie będzie go rozpuszczał. Po położeniu panele tworzą efektowną imitację prawdziwej ściany z cegieł.
Finał remontu łazienki Karoliny i Piotra zbliża się wielkimi krokami. Krzysztof Miruć zaplanował go już na następny dzień. Dzień przed finałem postanowił sprawdzić, jak przebiegają prace na budowie. Jego oczom ukazał się opłakany widok - niezainstalowana toaleta i umywalka, ściana bez położonej tapety, niezamontowane nowe drzwi. Na dodatek jedno z zamówionych luster okazało się być potłuczone! Czy to przyniesie Krzysztofowi jeszcze większego pecha i remontu nie uda się skończyć na czas...?
W ogrodzie pod Wrocławiem, który powstał raptem rok temu, dominują rośliny łąkowe. Naturalności ogrodowi dodają też porastające ścieżki rośliny tworzące miniogródki. W kilku miejscach na ścieżkach wysypanych grysem w plastikowych donicach bez dna posadzono rozchodnik i tymianek. Ciepło oddawane przez kamyki uwalnia ich niesamowity zapach, który koi zmysły.
Sprzątanie ziemi i żwiru wysypujących się na chodnik z rabaty może być uciążliwe. Praktycznym rozwiązaniem jest więc oddzielenie obszarów w ogrodzie o sypkim podłożu od tych wyłożonych kostką czy płytami. Najlepiej sprawdzi się w tym celu obrzeże metalowe, które jest giętkie i proste w montażu - znajdujące się na nim kolce wystarczy wbić w ziemię gumowym młotkiem. Dodatkowym atutem jest fakt, że obrzeża można ze sobą łączyć.
Nawet w tak małym pomieszczeniu jak łazienka w mieszkaniu na ekipę remontową mogą czekać niespodzianki. Tym razem Krzysztofa zaskoczyły dwie rzeczy: uszkodzenie stelażu toalety, który planował wykorzystać ponownie i idealnie przygotowana pod remont ściana pod płytkami.
Staremu meblowi możemy w szybki i prosty sposób nadać drugie życie. Wystarczy kupić tkaninę o ciekawym wzorze i za pomocą kleju w spreju nakleić ją na fronty szuflad i szafek. Resztę komody możecie pomalować na pasujący kolor. Pamiętajcie przed tym przed zmatowieniem i odtłuszczeniem powierzchni mebla, by farba lepiej się trzymała.
Dzika marchew powszechnie występuje na łąkach i nieużytkach, znalazła też jednak swoje miejsce w ogrodzie pod Wrocławiem, który pokazaliśmy w 14. odcinku "Nowej Mai w ogrodzie". Ta roślina przyciągnęła ciekawy okaz chrząszcza - wonnicę piżmówkę, która żeruje na znajdujących się tuż za granicami ogrodu wierzbach.
Iza i Olga w 1. odcinku 2. sezonu swojego programu "Wymarzony ogród" jego bohaterom postanowiły zrobić przydomowy taras. Można go stworzyć naprawdę szybko - na zaprawę kładzie się bloczki fundamentowe, które trzeba dobrze wypoziomować. Między bloczek a legary, na których spoczną deski, trzeba położyć papę, by drewno nie chłonęło wilgoci z ziemi i betonu. Budując taras, pamiętajcie o koniecznym spadku, umożliwiającym odpływ nadmiaru wody.
Jak zdradziła nam Dorota Szelągowska, jest teraz w "remontowym ciągu". Właśnie kończy urządzać własne mieszkanie, mieszkanie kolejnych uczestników nowego sezonu "Domowych rewolucji", nowe biuro swojej firmy projektowej i mieszkania klientów, którzy skorzystali z usług tej firmy!
Pogoda ostatnimi czasy często płata nam figla. Po ciepłym marcu przyszedł chłodny kwiecień i deszczowy maj. Dopiero teraz, w czerwcu, możemy cieszyć się większą liczbą słonecznych dni. Prognozy pogody na kilka dni do przodu często się nie sprawdzają. Dlaczego? O to zapytaliśmy Maję Popielarską, która oprócz prowadzenia "Nowej Mai w ogrodzie", nadal zapowiada pogodę w TVN.
Robert to jeden ze stałych współpracowników Krzysztofa Mirucia - to on sam lub z pomocą realizuje wizje projektanta w domach uczestników "Zgłoś remont". Chcąc pokazać swoją sympatię do szefa i jego programu, w 10. odcinku Robert i jego kolega założyli koszulki z nadrukowanym tytułem programu, czym wprawili Krzysztofa w zaskoczenie i dobry humor. Zobaczcie fragment odcinka!
Zadaniem Marcina w 7. odcinku "Pary w remont" było takie przycięcie parapetu z konglomeratu, by zaprojektowana przez Mirellę obok niego szafa mogła się swobodnie otwierać. Do cięcia nasz prowadzący użył pilarki, a potem szlifierki. Najpierw wyznaczcie linię cięcia, po której ostrze powinno poruszać się powoli i płynnie. Nie zapomnijcie też o masce i okularach, bo konglomerat to materiał, który przy cięciu bardzo pyli!