W 25. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" pokazujemy 3 nowoczesne toruńskie ogrody autorstwa projektantki Dagmary Berent. Są stonowane kolorystycznie, geometryczne, często z elementami wody i kamienia. Dagmara dobiera gatunki roślin łatwe w uprawie i rozmieszcza je na rabatach rytmicznie, w sposób uporządkowany. Stosuje tzw. rośliny architektoniczne, proste w kształtach, lub formowane w geometryczne formy. Styl ogrodu jest przedłużeniem nowoczesnego wnętrza domu i stanowi jego zielony salon.
Dominik i Asia swoje nieoczywiste miejsce postanowili urządzić nad malowniczą Narwią, półtorej godziny drogi od Warszawy. Nadrzeczna skarpa wydała im się idealna na dwa urocze domki, między którymi znalazło się miejsce na tężnię. O tym jak powstało to miejsce i jak się w nim mieszka małżonkowie opowiedzieli Kasi Jaroszyńskiej. Zaprosili dziennikarkę także do swojego wnętrza. Jego największą ozdobą jest piękny widok!
W 25. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" wraz z Mają Popielarską spacerowaliśmy po trzech nowoczesnych toruńskich ogrodach autorstwa projektantki Dagmary Berent. Są stonowane kolorystycznie, geometryczne, często z elementami wody i kamienia. Dagmara dobiera gatunki roślin łatwe w uprawie i rozmieszcza je na rabatach rytmicznie, w sposób uporządkowany. W jednym z tych ogrodów układ kompozycji wymuszony jest przez niewielkie nachylenie terenu oraz kształt działki. Projektantka z zastanymi warunkami poradziła sobie znakomicie!
Bohaterom 2. odcinka 2. sezonu "Nieoczywistych Miejsc" udało się znaleźć wymarzone odskocznie od szybkiego życia blisko ich miast. Ich domki letniskowe są nieduże i wyjątkowe, taki jak ten Klaudii i Tomka. Ta niezwykła para od początku wiedziała, że otoczenie ich weekendowego domku jest ważniejsze niż jego metraż. Dzięki temu dzisiaj mogą cieszyć się z dwóch miniaturowych budynków otoczonych szumiącym lasem. O tym, jak powstało to miejsce i jak się w nim mieszka opowiedzieli Kasi Jaroszyńskiej.
- Uwielbiam projektować wodę w ogrodzie. Właściciele zupełnie inaczej relaksują się w takim ogrodzie. Czuć atmosferę - stwierdziła Dagmara Bryzek, znana projektantka ogrodów i nasza przewodniczka w 25. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie". Ekspertka oprowadziła nas i Maję Popielarską po trzech toruńskich ogrodach, które zaprojektowała. Uwielbia nowoczesny styl, najbardziej w połączeniu z wodą. Choć fontanna, którą zastaliśmy w pierwszym z ogrodów, z zewnątrz wygląda to bardzo prosto, konstrukcja zdaje się być nieco bardziej skomplikowana. Na szczęście Dagmara Berent dokładnie wytłumaczyła nam, jak to działa.
Kathy to wielka fanka hobbitów i oryginalnej architektury ich domków. Razem z mężem Isao i z pomocą Erin i Bena znalazła dom w Laurel, który nieco przypomina ten styl. Położony między drzewami, na dużej działce dom, dzięki zmianom na zewnątrz i wewnątrz stał się przytulnym domem, przywodzącym na myśl styl angielski. Choć Erin nie zdecydowała się na zamontowanie okrągłych drzwi, charakterystycznych dla hobbitów, to jednak w domu pojawiło się wiele elementów nawiązujących do stylistyki rodem z twórczości Tolkiena. Zobaczcie sami!
Czasami mimo szerokiej oferty sklepów ogrodniczych, nie możecie znaleźć w nich donicy w odpowiednim rozmiarze. Rozwiązaniem może być samodzielne wykonanie donicy z drewnianych desek, najlepiej takich o grubości 3,5 cm. Jeśli zrobicie niedużą donicę, np. tak jak Dominik - o wymiarach 90 cm x 90 cm - nie musicie nawet wstawiać "rozpórki", bo donica będzie wystarczająco mocna.
W 1. odcinku 7. sezonu "Polowania na ogród" Dominik Strzelec pokazał, jak szybko i tanio postawić w ogrodzie ażurową altanę. W tym projekcie jako belek nośnych użył drewna konstrukcyjnego KVH, które jest łączone na mikrowczepy, dzięki czemu się nie wypacza. Zacznijcie od stworzenia dwóch "bramek", które następnie należy spiąć dwoma kolejnymi belkami. By altana powstała szybko, Dominik postanowił wykorzystać jako jej dach gotowe panele ze sklepu. Całość konstrukcji po zabezpieczeniu i pomalowaniu prezentuje się nowocześnie i pięknie!
Podczas pierwszego polowania na bohaterów odcinka w 7. sezonie swojego programu Dominik Strzelec w sklepie ogrodniczym natknął się na parę, szukającą roślin do swojego ogrodu. Po krótkiej rozmowie okazało się, że Weronika i Kamil są właścicielami niedużego ogródka, w którym - jak sami mówią - nic nie ma! A to stanowi ogromne pole do popisu dla naszego prowadzącego. Jak zmieni tę przestrzeń? Oglądajcie 1. odcinek 7. sezonu "Polowania na ogród"!
W pierwszym odcinku 7. sezonu "Polowania na ogród" poznamy Kamila i Weronikę. Ich ogródek jest mało efektowny i raczej nie do końca zachwycający… Mało w nim roślin, bo niemal cały został zabudowany deskami, na dodatek w nie najlepszym stanie. Co więcej, przez ogrodzenie mocno widoczna jest upiorna i głośna budowa kolejnego osiedla… Jak ten ogródek zmieni Dominik Strzelec? Przekonacie się, oglądając 1 odcinek "Polowania na ogród"!
Kathy i Isao są zmęczeni zimami w Oregonie i podjęli decyzję o przeprowadzce do gorącego i wilgotnego Mississippi, a dokładniej do Laurel. Mają budżet w wysokości 200 000 dolarów i bardzo specyficzne preferencje: lubią styl hobbita – okrągłe drzwi, drewniane meble i inspirowane naturą dodatki, ale szukają też historycznego uroku południa. Co zaproponują im Erin i Ben? Przekonacie się, oglądając 3. odcinek programu "Moje miasto, mój dom"!
Ogród Marty Potoczek leży niedaleko Warszawy i jest znany internetowej społeczności ogrodników. Otaczają go szumiące brzozy, a całość aż kipi od róż i powojników, urzeka klimatycznymi zakątkami, wypełnionymi pastelowymi barwami kwiatów. Maja Popielarska miała okazję zachwycać się tym miejscem w 24. odcinku 5. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie". Podczas spaceru zwróciła uwagę na niezwykłą rabatę, w której króluje pnąca róża.
Marta Potoczek to prawdziwa pasjonatka ogrodnictwa oraz kuchni i swoją pasją dzieli się za pomocą serwisów społecznościowych oraz YouTube'a. Swoją pasją podzieliła się także z nami, w 24. odcinku 5. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" i otworzyła przed nami swój ogród. Pokazała, co zdecydowała się zasadzić na swojej działce oraz jak o nią dba. Co ciekawe, nie zdecydowała się na tradycyjną popularną ściółkę. Swój ogród ściółkuje kompostem. Jak to robi i dlaczego? O tym opowiedziała Mai Popielarskiej.
Dwie wielkie pasje Marty Potoczek to ogrodnictwo oraz gotowanie. W jej ogrodzie musiał więc pojawić się warzywnik. Ta część ogrodu zachwyciła Maję Popielarską. Dostarcza ona bowiem nie tylko pyszne i świeże składniki, ale także po prostu pięknie wygląda!
W 24. odcinku 5. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" swój ogród otworzyła przed nami znana ogrodowa blogerka Marta Potoczek. Ta niezwykła kobieta dzieli się swoją pasją do ogrodnictwa oraz kuchni za pomocą mediów społecznościowych oraz YouTube, a teraz podzieliła się swoją wiedzą oraz radami z Mają Popielarską. Opowiedziała także o tym, jak dba o swoje róże. W jej ogrodzie wyglądają one niezwykle efektownie.
Pasją Magdy, architektki, jest ekologiczne budownictwo. Wszystkie jego możliwości mogła wykorzystać w jednym ze swoich ukochanych projektów: przeróbce starej obory na dom mieszkalny. Do wykończenia ścian wykorzystała słomę, a to niejedyne z jej ekologicznych rozwiązań. O wszystkich opowiedziała Kasi Jaroszyńskiej w 1. odcinku 2. sezonu programu "Nieoczywiste miejsca".
35 metrów kwadratowych na parterze i 10-metrowa antresola - a to wszystko za 85 tysięcy złotych! Konrad niskim kosztem zbudował sobie od zera uroczy i oryginalny domek, w którym aż chce się zamieszkać. Do jego zalet należy bowiem nie tylko wyjątkowe wnętrze, ale i przepiękny widok. Jak zbudować dom po tak niskich kosztach? Używając materiałów z odzysku! O swoim pomyśle Konrad opowiedział Kasi Jaroszyńskiej w 1. odcinku 2. sezonu "Nieoczywistych miejsc".
W 1. odcinku 2. sezonu "Nieoczywistych miejsc" Kasia Jaroszyńska starała się udowodnić nam, że ekologia oraz dbałość o planetę to ciekawy trend w budownictwie. Pokazała nam trzy wyjątkowe domy, które powstały z materiałów z odzysku. Twórcą i właścicielem pierwszego z nich jest Konrad. Mężczyzna od dawna marzył o tym, by jego domy był stworzony z innych domów i ostatecznie swoje marzenie spełnił. I widać to już z daleka. Elewacja to stare drzwi i okna, a całość powstała z… rozłożonych, nieużywanych chat.
Pasją Magdy, architektki, jest ekologiczne budownictwo. Wszystkie jego możliwości mogła wykorzystać w jednym ze swoich ukochanych projektów: przeróbce starej obory na własny dom. Przy renowacji wykorzystała wyłącznie ekologiczne materiały oraz materiały z odzysku. Podczas remontu starała się też zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. Jaki jest tego efekt? O tym właścicielka tego niezwykłego miejsca opowiedziała Kasi Jaroszyńskiej w 1. odcinku 2. sezonu programu "Nieoczywiste miejsca".
Karolina i Janusz marzyli o działce z pięknym widokiem. Ideałem okazała się ziemia w małopolskich Dobczycach, ale jej zakup pochłonął budżet na budowę domu. Dzięki sprytowi, determinacji i ekologicznemu podejściu, dom z odzysku powstał za jedyne 6 tysięcy złotych! Jak to możliwe i jakie są efekty takiego przedsięwzięcia? O tym w 1. odcinku 2. sezonu "Nieoczywistych miejsc" twórcy tego domu opowiedzieli Kasi Jaroszyńskiej.
W 1. odcinku 2. sezonu "Nieoczywistych miejsc" Kasia Jaroszyńska pokazała nam domy, które w całości powstały z materiałów z odzysku. Taki dom był marzeniem Konrada, który postanowił postawić go na rozległej działce należącej do jego rodziców. Ściany tego domku powstały z nikomu nie potrzebnych już drzwi oraz okien, natomiast we wnętrzu nie brakuje elementów ze starej mazowieckiej chaty. Zostały one połączone z nowoczesnymi meblami z sieciówek.
Mszyce to problem wielu ogrodników. Te małe owady potrafią zniszczyć wiele upraw, a najbardziej lubują się w różach. Jak się ich pozbyć? Łukasz Skop proponuje naturalny sposób, czyli opryski z wywaru z wrotycza. Wrotycz to popularna i często spotykana roślina, charakteryzująca się długimi łodygami o pióropuszowatych liściach i żółtych kwiatach, które kwitną jesienią. Do przygotowania oprysków wystarczą same łodygi - 300 gramów pociętych na kawałki łodyg zalewamy 10 litrami wody i po 24 godzinach odcedzamy. Otrzymanym płynem opryskuj liście wieczorem, 2-3 razy w tygodniu.
Biedronki to bardzo pożyteczne owady, które żywią się m.in. mszycami. Jak tych naturalnych strażników zatrzymać na dłużej w swoim ogrodzie? Łukasz Skop proponuje zrobić specjalny domek dla biedronek z puszki, gazety i sznurka. Zacznij od wycięcia kawałka gazety o wysokości puszki. Potem potnij go na paski i zwijaj je tworząc rurki. Umieść je w puszce. To one będą stanowiły dla biedronek schronienie zimą. Puszkę obwiąż sznurkiem i zawieś na drzewie, pamiętając, by otwór był skierowany lekko w dół.
Komary potrafią zepsuć każdą plenerową imprezę czy relaks na świeżym powietrzu. Jeśli na Twojej działce czy w ogrodzie wieczorem nie możesz opędzić się od tych owadów, wypróbuj opryski, które je odstraszą! Do stworzenia antykomarowego eliksiru Łukasz Skop użył kilku gałązek świeżej mięty, dwóch główek czosnku i świeżo zmielonego pieprz cayenne. Po zmiksowaniu mięty i czosnku, papkę przelej do garnka, dopełnij do 2 litrów czystą wodą i dodaj 1 łyżkę pieprzu cayenne. Zagotuj mieszankę, a potem ją wystudź i przecedź. Eliksirem możesz opryskiwać rośliny i meble, ale nie skórę! Oprysk wykonaj na 2-3 godziny wcześniej w miejscu, gdzie planujemy wypoczywać na działce.
Adam Marquardt, architekt, który poprowadzi 3. sezon programu "Szybki dom", porównał dla Was dwa coraz bardziej popularne rodzaje domów - te z prefebrykatów keramzytobetonowych i wracające do łask domy drewniane. Czym różnią się te technologie? Jakie mają cechy wspólne? Zobaczcie!
W 2. odcinku 5. sezonu programu "Moje miasto, mój dom" Erin i Ben wyremontowali dom Cochranów dla Lisy i Mike'a. Para jednak nigdy tam nie zamieszka, bo ten dom ma być kolejnym stworzonym przez nich domem tymczasowym dla kobiet i dzieci w trudnej sytuacji. Naszym prowadzącym udało się zmieścić w niedużym budżecie wynoszącym 100 tys. dolarów i zamienić zaniedbany budynek w podnoszącą na duchu oazę spokoju i bezpieczeństwa. Podczas remontu wielokrotnie przerabiali i naprawiali stare rzeczy. Zobaczcie, jak na salon domu nazywanego od teraz Domem Helen zareagowali Lisa i Mike!
Alternatywa dla doniczek stojących na parapecie? Wiszący kwietnik! Z łatwością wykonacie go samodzielnie, zwłaszcza mając rady od ekspertki - Agnieszki Milczarek. W programie Dzień Dobry TVN pokazała, jak krok po kroku samodzielnie wykonać śliczny kwietnik. To naprawdę proste!
W 4. sezonie "Wymarzonych ogrodów" Izabela Szarmach i Olga Piórkowska po raz pierwszy zajęły się zagospodarowaniem tarasów. Konkretnie urządziły dwa zupełnie różne tarasy dla całkiem innych bohaterów - rodziny z dziećmi oraz singielki. Te osoby miały zupełnie inne życzenia, marzenia, potrzeby, a przede wszystkim balkony. Nasze projektantki świetnie poradziły sobie z obiema tymi przestrzeniami, efekty są fenomenalne.
Lisa i Mike prowadzą organizację non-profit, która zapewnia tymczasowe mieszkania dla kobiet wychodzących z kryzysowych sytuacji. Pasjonują się renowacją starych domów, ponieważ wierzą, że rzeczy, które są niedoskonałe i zepsute, można znów upiększyć, tak jak życie kobiet, którym pomagają. Jaki dom z pomocą Bena i Erin wybiorą? Jak nasz duet zamieni go w oazę bezpieczeństwa dla kobiet w trudnej sytuacji? Oglądajcie 2. odcinek programu "Moje miasto, mój dom"!
W 23. odcinku 5. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" wraz z Mają Popielarską pokazaliśmy wam ogród w stylu rustykalnym pełen dębowych i akacjowych pni, konarów, starych narzędzi, do tego prowadzone dla kontrastu geometryczne linie precyzyjnie strzyżonych żywopłotów z tui i innych drzew i krzewów. Są tutaj różne rabaty: żółta, zielona, biała, ogród wiejski. Są jednak pewne elementy, które łączą kolejne części ogrodu w całość i jednocześnie nadają mu niepowtarzalnego klimatu. Mowa tutaj o drewnianych elementach - dekoracjach, ścieżkach oraz wielu innych rzeczach, które konsekwentnie zbierają właściciele ogrodu - państwo Ilona i Wilhelm.