W okolicach Włocławka odkrywamy siedlisko, które jeszcze kilkanaście lat temu było polem, a teraz zachwyca ogrodem, układem stawów, posadzonym przez właścicieli lasem. Gospodarz przyznaje, że sam nie przepada za łowieniem ryb. A stawy rybne to jego ukłon w stronę gości - znajomych oraz rodziny. Niemniej jednak w ich stworzenie i opiekę nad nimi wkłada sporo pracy. O niej opowiedział Mai Popielarskiej w18. odcinku "Nowej Mai w ogrodzie".
W 18. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" odwiedziliśmy ogród w okolicach Włocławka, który powstał na terenie dawnych pól. Wszystko co się w nim znajduje, jego właściciele zrobili samodzielnie, od podstaw. Las, stawy, duży warzywnik - wszystko powstało dzięki pracy ich rąk. Teraz próbują sobie tę pracę jak najbardziej ułatwić. Jednym ze sposobów jest system podlewania kropelkowego warzywnika. Jak działa? O tym gospodyni opowiedziała Mai Popielarskiej.
W okolicach Włocławka odkrywamy siedlisko, które jeszcze kilkanaście lat temu było polem, a teraz zachwyca ogrodem, układem stawów, posadzonym przez właścicieli lasem. Planując las na swej działce, gospodarze nie spodziewali się, że zgotuje im on tyle pracy. Nie wystarczyło bowiem po prostu posadzić drzew. Za przepięknym terenem kryło się znacznie więcej obowiązków. Opowiedzieli o nich Mai Popielarskiej w 18. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie".
Ze względu na przedłużające się upały i coraz cieplejsze lata w Polsce, sporo osób szuka sposobów na ochłodzenie swojego wnętrza. Coraz popularniejszym rozwiązaniem okazuje się instalacja klimatyzacji. To już nie jest rozwiązanie tylko dla najbogatszych! O nim w programie "Dzień Dobry TVN" opowiedział ekspert - inżynier ds. systemów klimatyzacji i pomp ciepła marki Gree Rafał Piguła.
W 17. odcinki "Nowej Mai w ogrodzie" trafiliśmy do Gliwic, gdzie swój przydomowy ogród prowadzi polsko-włoskie małżeństwo. Całą przestrzeń zaprojektowali i stworzyli sami, a inspirowali się przy tym piękną Italią. Zależało im na tym, aby ich działka przywodziła na myśl okolice Morza Śródziemnego. W tym celu w wielu miejscach w ogrodzie można znaleźć specjalnie sprowadzane z zagranicy donice, do których ich właściciele powsadzali zakupione w Polsce rośliny. Wszystko ustawione jest w myśl popularnej we Włoszech symetrii.
W Gliwicach Maja Popielarska odkryła dla nas ogród polsko-włoskiej rodziny. Pełno w nim uroczych zakątków i ciekawych pomysłów, a całość zainspirowana jest śródziemnomorskim klimatem i ogrodami Włoch. Są ceramiczne donice, murki i pergole, do tego pachnące rośliny – lawenda i budleja. Liczne niskie żywopłoty tworzą geometryczne wzory, podkreślają tak ważną we włoskim stylu symetrię. W 17. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" znaleźliśmy tutaj mnóstwo inspiracji. Jedną z nich jest pomysł na zagospodarowanie wąskiej przestrzeni, która znajduje się na południowej wystawie.
W Gliwicach odkrywamy ogród polsko-włoskiej rodziny. Pełno w nim uroczych zakątków i ciekawych pomysłów, a całość zainspirowana jest śródziemnomorskim klimatem i ogrodami Włoch. Są ceramiczne donice, murki i pergole, do tego pachnące rośliny – lawenda i budleja. W 17. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" nasza ekspertka Maja Popielarska bliżej przyjrzała się tym ostatnim. Opowiedziała nam o nich coś więcej, a także doradziła, jak o nie dbać.
Coraz więcej osób decyduje się na wyprowadzkę z miasta i przeprowadzenie się na wieś. Czasem podejmuje się tę decyzję pod wpływem chwili - zmęczenia pandemiczną rzeczywistością oraz marzeń o własnym ogrodzie. Ekspert od nieruchomości - Kuba Karliński - w programie "Dzień Dobry TVN" wyjaśnił, co należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości i całkowitą zmianę swojego życia. Przede wszystkim musimy przekonać się, czy nowy tryb życia rzeczywiście będzie nam odpowiadał. Potem skrupulatnie wybrać miejsce, gdzie chcemy zamieszkać.
Marzysz o zmianie wyglądu swojej kuchni, lecz aktualnie brak ci i czasu i pieniędzy? Projektantka wnętrz Ewa Mierzejewska ma na to swój sposób i podzieliła się z nim z Filipem Chajzerem w programie "Dzień Dobry TVN". Korzystając z jej prostych patentów diametralnie można odmienić wygląd kuchni. Jej zdaniem dobrym pomysłem jest zmiana wyglądu lodówki, która często zajmuje dużą część naszej kuchni i jest w tym pomieszczeniu niezwykle ważnym elementem. Można to zrobić korzystając z tapet obiektowych. Są one stworzone tak, że okleicie nimi nie tylko lodówkę, ale na przykład także ściankę między kuchennymi szafkami.
W programie "Wymarzone ogrody" Izabela Szarmach i Olga Piórkowska dały się poznać, jako ekspertki od urządzenia niewielkich ogrodowych przestrzeń oraz tarasów. Na małej przestrzeni potrafią zmieścić wszystko, co potrzeba, by się zrelaksować, odpocząć i móc po prostu cieszyć się przebywaniem na zewnątrz. Swoją wiedzą podzieliły się w programie "Dzień Dobry TVN". Zrobiły to za pomocą mebli, które można ustawiać w różnych konfiguracjach i dzięki temu gospodarować małą przestrzeń zależnie od potrzeb - inny układ będziemy mogli mieć np. podczas wizyty gości.
Na własnym tarasie lub balkonie chcecie poczuć się jak podczas wakacji w Afryce? Izabela Szarmach i Olga Piórkowska maja na to patent! Swój pomysł na ogród w afrykańskim stylu przedstawiły w programie "Dzień Dobry TVN". Postawiły na piękny akacjowy wypoczynek. Całość utrzymana jest w beżach, ale gdzieniegdzie pojawiają się również zielone akcenty. Jak to na tarasach tworzonych przez prowadzące program "Wymarzone ogrody" nie mogło zabraknąć również roślin. Tym razem są to m.in. kaktusy.
Kasia Jaroszyńska podróżuje po Polsce w poszukiwaniu "Nieoczywistych miejsc", ale robi to także poza naszym programem! W "Dzień Dobry TVN" zabrała nas na wycieczkę po mieszkaniach, gdzie wciąż królują meble rodem z epoki PRL... i wyglądają tam naprawdę dobrze! Należą bowiem do prawdziwych wnętrzarskich pasjonatów, którzy w urządzenie swojej przestrzeni włożyli całe serce. PRL-owskie meble połączyli z tymi nowoczesnymi i świetnie komponują się one w przeróżnych wnętrzach.
Chcesz wprowadzić na swój taras dodatkowe rośliny? Dobrym pomysłem będzie postawienie ich w skrzyniach. Żeby rośliny czuły się w nich dobrze i rosły w nich okazałe, trzeba zrobić to w odpowiedni sposób. Patent na to mają oczywiście Izabela Szarmach oraz Olga Piórkowska. Siostry, które prowadzą program "Wymarzone ogrody" w "Dzień Dobry TVN" krok po kroku pokazały, jak to zrobić. Najważniejsze, żeby pamiętać o wyłożeniu donic workami, później idzie już prosto. Przy okazji nasze ekspertki zdradziły, jakie gatunki będą dobrze czuły się w donicach. Są to m.in. zioła takie jak bazylia czy mięta.
Marzysz o świeżych ziołach w swojej kuchni każdego dnia? Najlepszym rozwiązaniem będzie mini rabatka, którą można ustawić na balkonie, tarasie lub parapecie. Jej zrobienie jest bardzo proste, zwłaszcza jeśli macie rady od Mai Popielarskiej. Ekspertka i prowadząca program "Nowa Maja w ogrodzie" pokazała, jak zrobić to krok po kroku. Asystowali jej przy tym prowadzący "Dzień Dobry TVN" - Marcin Prokop i Dorota Wellman.
W programie "Pomysłowe projekty" Iwona Durka stworzyła pokój dla dwóch chłopców - fanów piłki nożnej. Specjalnie dla nich na jednej ze ścian namalowała boisko do piłki nożnej, natomiast pod sufitem zawiesiła siatkę na piłki. Znalazło się też miejsce na wymarzoną przez chłopców drabinkę.
Gospodynią oraz naszą przewodniczką w 16. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" była projektantka ogrodów Agnieszka Hubena-Żukowska. W swoim ogrodzie stosuje się ona do wszystkich zasad, które później zaleca swoim klientom. Jedną z nich jest dopasowywanie roślin do gleby, w której chcemy je posadzić. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o tym, że w różnych częściach naszej działki, gleba może być zupełnie inna.
Prywatny ogród projektantki Agnieszki Hubeny-Żukowskiej Maja Popielarska chciała zwiedzić od dawna i wreszcie się udało! Nasza ekspertka zabrała nas tam w 16. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie". To niezwykłe miejsce znajduje się na Kaszubach i jest areną wielu eksperymentów, których efekty projektantka wykorzystuje potem podczas tworzenia ogrodów dla swoich klientów. Sama ma otwarty ogród o swobodnym charakterze, prowadzony zgodnie z dewizą, że najmocniej zagospodarowana przestrzeń znajduje się blisko domu. Jest tutaj brzozowy gaj, geometryczny ogród biały, kwietne łąki wokół stawu, ozdoby ze stali cortenowskiej, do tego moc mało spotykanych roślin.
W 16. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" trafiliśmy na piękne Kaszuby, gdzie zaprosiliśmy was do prywatnego ogrodu projektantki Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. Ta niezwykła przestrzeń jest miejscem eksperymentów oraz poszukiwania nowych form i trendów w sztuce ogrodowej. I to właśni te eksperymenty wpłynęły na to, jak obecnie wygląda ta przestrzeń. Po wielu latach prób, gospodyni zdecydowała, które gatunki są jej ulubionymi. Są to m.in. zawilec mieszańcowy czy obiedka szerokolistna.
W 16. odcinku 4. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" trafiliśmy na Kaszuby do ogrodu projektantki Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. Jest on miejscem eksperymentów oraz poszukiwania nowych form i trendów w sztuce ogrodowej. Ogród ma swobodny charakter, ale znajdują się w nim także uporządkowane i bardzo przemyślane rabaty. Takie, jak ten geometryczny ogród biały. Projektantka stworzyła go wyłącznie z roślin, które kwitną na biało. Są to m.in. orszelina olcholistna czy floks Douglasa.
Jak się mieszka w mieszkaniu urządzonym przez Dorotę Szelągowską? - założymy się, że wielu z was zadawało sobie to pytanie. Odpowiedzi na niej szukała także znana z programu "Nieoczywiste miejsca" Kasia Jaroszyńska. W programie "Dzień Dobry TVN" odwiedziła Izę, bohaterkę 4. odcinka 2. sezonu "Totalnych remontów Szelągowskiej". Sołtys niewielkiej wsi o nazwie Czachówek opowiedziała nie tylko o tym, jak czuje się w swoim nowym wnętrzu, ale także, jak zmieniło się jej życie po totalnym remoncie.
Mimo pandemii w Polsce trwa boom budowlany. Od 40 lat nie powstało aż tyle nowych mieszkań! Powodzeniem cieszą się też mieszkania z rynku wtórnego. O tym, co koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem takiej nieruchomości w studio "Dzień Dobry TVN" mówili inżynier Karol Fudala, specjalista ds. audytów nieruchomości oraz agent nieruchomości i prowadzący program "House Hunters - Poszukiwacze domów" Maciej Mindak. - Oprócz estetyki, trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny nieruchomości - mówi Fudala. Zdarza się nawet, że po dokładnym jego zbadaniu lokal zostaje zdyskwalifikowany! Z wideo dowiesz się, co warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o kupnie.
Rattan wraca do łask i szturmem podbija nasze domy i ogrody. Meble i dekoracje z niego wykonane są prawdziwym hitem tegorocznego lata. Z siatki rattanowej, dostępnej w sklepach budowlanych i z akcesoriami meblowymi możesz bez trudu sama zrobić modne dodatki. Jak? To pokazała Magda Borowiak-Wróblewska, artystka i miłośniczka DIY. Z jej pomocą w kilka chwil z rattanu wyczarujesz ramkę, a resztkami ozdobisz zwykły wazon!
Nie tylko posiadacze domów z ogródkami i działek mogą mieć własną trawę, bo trawy ozdobne możesz uprawiać nawet na tarasie i balkonie! To bardzo wdzięczny gatunek roślin, który pięknie zazieleni powierzchnię, a przy tym nie będzie wymagać dużych nakładów pracy. W "Dzień Dobry TVN" florystka Jolanta Sowa opowiedziała o tym, które gatunki najlepiej sprawdzą na balkonie i jak je pielęgnować, by przetrwały nawet zimę.
Meble z plecionki są niezwykle uniwersalne. Świetnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i na balkonie czy w ogrodzie. Odpowiednio dobrane przydadzą nam na myśl klasyczny polski styl, albo nieco orientalny - tak jak w studio "Dzień Dobry TVN", gdzie Kasia Jaroszyńska rozmawiała o nich z ekspertką. Ta pokazała nam wiele przykładów dostępnych na rynku mebli czy akcesoriów. Wytłumaczyła nam też, czym naprawdę jest ratan i jak różne mogą być techniki tworzenia z niego mebli.
Filip Robak to miłośnik designu PRL. Choć należy do młodego pokolenia, całe swoje mieszkanie urządził właśnie w tym stylu. Co ciekawe, większość mebli i akcesoriów znalazł na śmietniku, by później własnoręcznie lub z pomocą ekspertów dać im drugie życie. Swoją pasją do designu PRL stara zarażać się innych. Kasia Jaroszyńska, znana m.in. z programu "Nieoczywiste miejsca", postanowiła poznać tego niezwykłego, młodego człowieka. Razem z kamerami "Dzień Dobry TVN" przyjrzała się, jak Filip znajduje swoje skarby. Jak się okazuje, ma swoje sprawdzone metody. Na naszych oczach znalazł stary fotel, a później pokazał nam go, całkiem odmienionego, zaledwie tydzień później.
Odpowiednie oświetlenie potrafi całkowicie odmienić charakter danego pomieszczenia. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii tarasów oraz balkonów. W programie "Dzień Dobry TVN" ekspertka opowiedziała, jak przystroić balkon lub taras właśnie oświetleniem. Jak się okazuje, często jest ono znacznie ważniejsze niż np. dobierane przez nas akcesoria czy tkaniny. Dlatego tak ważny jest pomysł oraz poznanie dostępnych na rynku możliwości. Kilka, jak choćby najprostsze - rozwieszenie specjalnie dostosowanych lampek choinkowych - możecie poznać w tym materiale.
Masz mało miejsca na balkonie albo tarasie? Postaw na meble wielofunkcyjne! W programie "Dzień Dobry TVN" ekspertka Agnieszka Witkowska pokazała nam, jak stworzyć mebel, który może pełnić funkcję zarówno stolika, jak i pufa, a w jego środku znajdziemy także miejsce na przechowywanie. Niewielki i stylowy, doskonale wkomponuje się w naszą przestrzeń. Jego bazą jest stara opona, a do wykonania takiego mebla potrzebujemy jeszcze m.in. sznurka, drewnianej deski, nóżek czy materiału.
W 15. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" pokazaliśmy wam zagrodę edukacyjną z kolorowym ogrodem we wsi Stara Złotoria na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Budynki zdobią kwiatowe motywy, a rabaty kwitną i pachną. Latem zachwyca ogromne pole lawendy, na którym w porze kwitnienia odbywają się lawendowe warsztaty. Właścicielka tego niezwykłego ogrodu to artystyczna dusza. Studia na artystycznym kierunku skończyła zagranicą, wróciła, by zająć się działką swoich dziadków. Teraz tworzy tutaj prawdziwe dzieła sztuki. Takie, jak ten zwykły metalowy płot, który teraz przypomina jeden z obrazów Vincenta van Gogha. A wszystko dzięki dekoracjom z wierzbowych witek. Ich twórczyni opowiedziała Mai Popielarskiej, jak stworzyła to niezwykłe dzieło sztuki.
W 15. odcinku 5. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" razem z Mają Popielarską odwiedziliśmy zagrodę edukacyjną z kolorowym ogrodem we wsi Stara Złotoria na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Budynki zdobią kwiatowe motywy, a rabaty kwitną i pachną. Latem zachwyca ogromne pole lawendy, na którym w porze kwitnienia odbywają się lawendowe warsztaty. Po tym polu na spacer zabrała nas właśnie nasza prowadząca, która nie tylko zachęcała do wprowadzenia lawendy do własnego ogrodu, ale także opowiedziała, jak obchodzić się z tymi niezwykłymi roślinami.