Woda w ogrodzie sprawia, że wydaje się on bardziej "żywy", przyciąga więcej owadów i zwierząt, a jej szum uspokaja. Fontanny ogrodowe, nawet te małe, są drogie, ale jeśli marzy Wam się niewielki zbiornik z wodą, możecie zrobić go samodzielnie. Nie musicie nawet doprowadzać do niego wody, bo w tej fontannie woda krąży w obiegu zamkniętym. Do jej wykonania będziecie potrzebować jedynie plastikowego zbiornika, który wkopiecie w ziemię, mocnej kraty, donicy z wywierconym otworem na wężyk i podłączonej do niego pompy. Zobaczcie, jakie to proste!
W trzy dni nienadający się do zamieszkania pokój po babci, w trakcie remontu, stał się azylem dla Julii - 22-letniej studentki, która do tej pory pokój i łóżko dzieliła ze swoją mamą. Za niecałe 10 tys. złotych i z pomocą swojej niezrównanej ekipy Krzysztof Miruć zmienił ten pokój nie do poznania!
W ogrodzie Kasi, Marcina i Mateusza, bohaterów 3. odcinka "Polowania na ogród" Dominik Strzelec zaplanował taras o kształcie elipsy. Żeby go wykonać, trzeba najpierw przygotować solidne mocowanie - w tym celu należy wykopać głębokie dziury, do których wlewa się płynny beton. Gdy zastygnie, można całą powierzchnię przykryć agrowłókniną, by uniknąć wyrastania trawy spod tarasu. Na niej trzeba położyć legary i przymocować je do betonu. W tym konkretnym przypadku Dominik zaprojektował podwójny drewniany szkielet, na którym położono deski. Zobaczcie, jak przebiegały prace nad tarasem!
W 6. odcinku "Weekendowej metamorfozy" Krzysztof Miruć remontował pokój dla 22-letniej w tajemnicy przed nią. Dziewczyna miała uczyć się poza domem do egzaminów i wrócić dopiero w niedzielę wieczorem, ale niestety w sobotę okazało się, że zapomniała jednej z książki i zadzwoniła do mamy z informacją, że już po nią jedzie. Jeśli Julka zobaczy ekipę remontową w swoim domu, z niespodzianki będą nici! Zobaczcie, jak rozwinęła się ta sytuacja!
Stary, drewniany parkiet w remontowanym w 6. odcinku "Weekendowej metamorfozy" pokoju Julki niestety nie wyglądał najlepiej. Krzysztof Miruć zdecydował więc, że przykryje go panelami winylowymi imitującymi deski. Ten sam materiał, ale w innym wybarwieniu postanowił zastosować też na ścianie, zamiast prawdziwych desek, które musiałyby przyklejone, heblowane, a potem bielone. Dzięki temu pomysłowi oszczędził cenny podczas tego remontu czas.
Forsycja to wdzięczy krzew, który pięknie kwitnie już wczesną wiosną. Żeby co roku cieszyć się widokiem jej żółtych kwiatów i by krzew ładnie się rozrastał, po kwitnieniu koniecznie trzeba go przyciąć. Najlepiej robić to tuż za miejscem, w którym są pąki lub za rozgałęzieniem - wtedy roślina nabierze objętości i puści nowe pędy. Zobaczcie, jak zrobił to Dominik Strzelec w 3. odcinku "Polowania na ogród"!
Nawet gdy czas goni, a remont nie idzie tak jak powinien, Krzysztof Miruć tryska dobrym humorem i zawsze trzymają się go żarty. Gdy tylko okazało się, że w remontowanym pokoju znajduje się balon wypełniony helem, nasz architekt postanowił z jego pomocą nieco zmienić sobie głos... Zobaczcie zabawny fragment 6. odcinka "Weekendowej metamorfozy"!
W 2. odcinku 4. sezonu "Domowych rewolucji" ekipa Doroty Szelągowskiej wzięła się za remont 50-metrowego mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Takie remonty są zazwyczaj trudniejsze niż te w kamienicach, bo nigdy nie wiadomo, co zmajstrował majster... I tym razem przypuszczenia Doroty niestety się sprawdziły...
Danusia mieszka w Warszawie sama z dwoma synami w mieszkaniu z bloku z wielkiej płyty. Kobieta własnymi siłami wyremontowała tyle, ile mogła, ale meble, zastane po poprzednich właścicielach, rozpadają się, a ściany wciąż gdzieniegdzie straszą dziurami. Danuta niedawno przeszła rewolucję w swoim życiu i rozwiodła się z mężem. Teraz nadszedł czas na "Domowe rewolucje"! Dorota Szelągowska i jej ekipa zmienią to mieszkanie już w piątek 13 września o godz. 22:00!
Bohaterami 3. odcinka "Polowania na ogród" są Kasia, Marcin i ich syn Mateusz. Ich pasją są podróże i kiedy tylko mają okazję, wyjeżdżają w różne zakątki świata. „Egzotyczny" jest również ich ogródek, który przypomina minidżunglę. Rośnie w nim dużo ekspansywnych bylin, których nikt z rodziny nie potrafi nawet wymienić z nazwy. Na szczęście już w niedzielę o 10:30 zajmie się nim Dominik Strzelec!
W poszukiwaniu bohaterów kolejnego odcinka swojego programu "Polowanie na ogród" Dominik Strzelec udał się do centrum ogrodniczego. Tak spotkał m.in. trzyosobową rodzinę, która próbuje coś zmienić w swoim 50-metrowym przydomowym ogródku. Po krótkich negocjacjach Dominikowi udało się ich przekonać, by metamorfozę działki powierzyli jemu. Zobaczcie, jak namawiał ich do udziału w programie!
W 6. odcinku "Weekendowej metamorfozy" Krzysztof Miruć przyjmuje zgłoszenie od pani Joanny i jej córki Emilii, które szykują wielką niespodziankę dla Julki. Ta 22-letnia studentka nigdy nie miała swojego pokoju i całe życie spała na jednej kanapie z mamą. To właśnie mama wraz z siostrą zgłosiły Julkę do programu, chcąc, by Krzysztof Miruć pomógł im zmienić dawny pokój babci w pokój dla studentki.
W 29. odcinku 3. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" udamy się na Podlasie, gdzie odwiedzamy dwa sąsiadujące ze sobą ogrody – nowy 20-letni i stary 80-letni, należące od kilku pokoleń do jednej rodziny. Obecna właścicielka jest przyrodnikiem i kolekcjonerką roślin.
W 5. odcinku "Weekendowej metamorfozy" Krzysztof Miruć na prośbę Marty postanowił wyremontować salon jej przyjaciółki Ewy, która od kilku lat samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Pomieszczenie było niewykończone, ale po znajdujących się w nim dodatkach Krzysztof wyczuł, że Ewie podoba się styl glamour. Jej nowy salon jest więc bardzo kobiecy i pełen błysku oraz elegancji. Podczas remontu Ewa, zupełnie tego nieświadoma, spokojnie spędzała weekend z drugą, zaangażowaną w niespodziankę, przyjaciółką. Zobaczcie, jak zareagowała na efekt "Weekendowej metamorfozy" w swoim salonie!
W pierwszym odcinku 4. sezonu "Domowych rewolucji" Dorota Szelągowska i jej ekipa dokonali prawdziwego cudu: w 26-metrowej kawalerce udało im się stworzyć jeszcze jeden pokój - pierwszy własny pokój dla 17-letniego Miłosza. Jego reakcja na ciasny, ale własny kąt wzruszy każdego! Zobacz finał tego odcinka!
Małgorzata i Grzegorz poznali się trzy lata temu przez Internet. Choć obydwoje mieszkają we Wrocławiu, to wciąż osobno. Są jednak przekonani, że chcą razem spędzić przyszłość i szukają dla siebie dwupokojowego mieszkania w stolicy Dolnego Śląska. Istotny jest dla nich standard – nie chcą remontu, więc mieszkanie musi być gotowe do zamieszkania. Małgosia i Grzegorz mają jednak rozbieżne zdania w kwestii stylu: ona uwielbia skandynawski, Grzegorz natomiast jest fanem surowych wnętrz wykończonych w stylu industrialnym. Czy agentowi Konradowi Łaszewskiemu uda się znaleźć mieszkanie, które przypadnie do gustu zarówno Gosi jak i Grzegorzowi?
Kasia, Arek i dwójka ich dzieci uwielbiają spędzać czas na podwórku za domem. Dotąd ich ogródek przypominał suche klepisko, ale dzięki Dominikowi Strzelcowi i jego ekipie zamienił się w tętniący zielenią i zachęcający do relaksu na łonie natury ogród. Oryginalny zbiornik wodny, stolik kawowy, miejsce do relaksu i do przechowywania oraz ukochany przez Wojtusia krzaczek poziomki - to wszystko znalazło się na tej niewielkiej działce! Zobaczcie finał 2. odcinka "Polowania na ogród"!
Kilka lat temu działacze proekologiczni w Holandii zauważyli, że w miastach jest coraz mniej owadów i ptaków. Wtedy powstała inicjatywa zazieleniania przestrzeni miejskich. Robi się to tutaj metodą małych kroków - usuwania betonu i sadzenia tam roślin. Do akcji włączyło się już ponad 100 holenderskich miast, w których coraz częściej widać przy domach miniogródki powstałe przez usunięcie pierwszego rzędu betonowych płyt.
W 1. odcinku nowego sezonu "Domowych rewolucji" Dorota Szelągowska i jej ekipa wyremontowali 26-metrowe mieszkanie Beaty i jej 17-letniego syna Miłosza. Choć to wydawało się niemożliwe, na tak małej powierzchni udało im się stworzyć dodatkowy pokój - pierwszy w życiu własny pokój Miłosza. Było to możliwe dzięki przeniesieniu kuchni do salonu. O szczegółach projektu opowiedziała Dorota Szelągowska. Zobaczcie wideo!
Każdy ogród potrzebuje wody. Niestety, ten z 2. odcinka "Polowania na ogród" jest wyjątkowo suchy. Wygląda tak, jakby nigdy nie był podlewany! Dlatego właśnie Janek szykując grunt do sadzenia roślin, obficie podlewał ziemię wodą. Dzięki temu, łatwiej będzie sadzić, a sadzonki lepiej się przyjmą.
Podczas podróży po Holandii Maja Popielarska odwiedziła ogród społeczny Emma’s Hof w Hadze. Edwin Cornelissen (NGO Duurzaam Den Haag), zajmujący się problematyką zrównoważonego rozwoju w Hadze, wyjaśnił, że ogród powstał dzięki inicjatywie mieszkańców po wyburzeniu jednego z budynków. W 2007 roku powołali fundację i znaleźli architekta, który zaprojektował ogród. Sami też zdołali pozyskać fundusze unijne, wsparcie władz miasta oraz wielu instytucji i wykupili teren, aby móc zrealizować swe marzenia. Ogród został otwarty w roku 2011 i służy nie tylko mieszkańcom. Przestrzeń jest podzielona wysoko usypanymi pagórkami w kształcie rogali. W jednym z zakątków znajduje się urocza altana wzorowana na domku herbacianym z ogrodu holenderskiej królowej Emmy. Dalej mijamy staroświecką pompę dostarczającą wody do stawu, gdzie mieszkają ryby i żaby oraz do strumienia, gdzie uwielbiają chlapać się dzieci. Dla nich w zakątku wydzielonym wzniesieniem znajduje się strefa dla najmłodszych - naturalistyczny plac zabaw.
Jeśli rewolucję na balkonie poprzedzimy planowaniem i zakupem materiałów, to wystarczy jedynie kilka godzin, by odmienić go nie do poznania. Na początek trzeba pomyśleć o tym, co znajdzie się na podłodze: mogą to być kafelki, deska tarasowa, panele winylowe lub sztuczna trawa. Meble można zrobić samodzielnie lub poszukać gotowych w sklepach (nie zapomnij o dokładnym wymierzeniu balkonu!). Na koniec najważniejsze: czyli rośliny. Jeśli nie masz ręki do roślin, postaw na te najmniej wymagające, np. lawendę lub wrzos.
Półkotapczany to meble, które były popularne w czasach PRL. Ludzie mieli wtedy małe mieszkania, w których mieszkały kilkuosobowe rodziny, więc chowane na dzień łóżka były idealnym rozwiązaniem. Teraz te meble znów wracają do łask, ale w nowej o wiele bardziej estetycznej formie. Na półkotapczan zdecydowała się właśnie Dorota Szelągowska, projektując nowy pokój Miłoszowi, bohaterowi 1. odcinka 4. sezonu "Domowych rewolucji". Dawna kuchnia była tak mała, że wstawienie normalnego łóżka, a nawet zwykłej sofy byłoby niemożliwe. Półkotapczan był więc jedynym rozwiązaniem, by Miłosz mógł mieć własną sypialnię.
Ściany nie muszą być jednolite - tapeta czy fototapeta doda wnętrzu charakteru. Przy wyborze wzoru trzeba jednak pamiętać - jak podkreśla Dorota Szelągowska - że nie tylko ma on się nam podobać, ale też pełnić jakąś funkcję we wnętrzu: optycznie je powiększać, rozjaśniać, dodać koloru lub "przybliżać ścianę", dodając przytulności. Graficzny wzór wybrany przez nią do małego pokoju Miłosza w 1. odcinku 4. sezonu "Domowych rewolucji" dodaje wnętrzu głębi i sprawia, że wydaje się ono większe. Ma też nowoczesny, graficzny charakter, idealnie pasujący do młodzieżowego pokoju utrzymanego w kolorach czerni i bieli.
W każdym ogrodzie potrzebne jest miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych, a tam gdzie są dzieci - także rzadziej używanych zabawek. W ogródku Kasi i Arka również znajduje się takie miejsce. Uważali je za niebezpieczne dla dzieci, więc Dominik Strzelec postanowił je w estetyczny sposób odgrodzić od reszty działki. Wykorzystał do tego drewniane panele przymocowane do drewnianych belek podporowych osadzonych w kotwach wbitych w ziemię. Z jednego z paneli wykonano łatwą w demontażu furtkę zaopatrzoną w zasuwkę.
W 2013 roku w holenderskim Voorlinden powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Otaczającą ją zieleń zaprojektował Piet Oudolf, jeden z najwyżej cenionych i najbardziej znanych współczesnych architektów krajobrazu. Od lat popularyzuje on trend inspirowany naturą. Jego znakiem firmowym są zestawienia bylin z ozdobnymi trawami oraz dobór gatunków z uwzględnieniem ich formy, atrakcyjnej o każdej porze roku. Ogród wokół muzeum wygląda bardzo naturalnie, niczym łąka. Znajdziemy tu kule czosnku, szałwie, mikołajki, oleśniki, kosadźce i amsonie.
Granitowa kostka pasuje do każdej ogrodowej aranżacji. Dodatkowo jest to bardzo wytrzymały i odporny materiał, dlatego warto rozważyć jego zastosowanie w funkcji dekoracyjnego obrzeża trawnika. W 2. odcinku "Polowania na ogród" Dominik Strzelec pokazał, jak go zrobić.
Krzysztof Miruć zaprojektował dla Ewy nowy salon w stylu glamour, w którym liczą się detale. Gdy przyszedł na budowę, skontrolować postępy prac, jego oczom ukazał się nieciekawy widok. Styropianowe listwy przyklejone na ścianę nie wyglądały dobrze - klej je wypaczył, a dodatkowo zostały położone nierówno. - Jesteśmy jubilerami budownictwa, a to zrobili hutnicy - stwierdził zdenerwowany, nakazując poprawienie wszystkich niedociągnięć.
Maja Popielarska razem z projektantką zieleni Michelle de Roo odwiedziła holenderską miejscowość Voorhout, leżącą niedaleko Hagi. Tam firma Michelle zaprojektowała i wykonała zieleń na tamtejszy Stationsplein, czyli plac znajdujący się tuż przy stacji kolei. Przed rewitalizacją znajdowały się tu jedynie stare dęby i marniejąca trawa - teraz skwer cieszy oko energetycznym połączeniem zieleni, żółci i fioletu. Zobaczcie, jakie rośliny tu posadzono, by uzyskać taki efekt!
Samodzielne zrobienie skrzyni na balkon nie wymaga wiele pracy, ani specjalnych materiałów. Wystarczą zwykłe, odpowiednio zabezpieczone deski, by zrobić mebel odporny na warunki atmosferyczne. Z kawałków drewna zróbcie najpierw szkielet, który będziecie obudowywać przyciętymi deskami. Gotową skrzynię pomalujcie szybkoschnącą, impregnującą lakierobejcą Tikkurila Valtti Plus Complete, która zabezpieczy drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV i grzybami. Do wyboru macie mnóstwo kolorów!