Już wiosną na naszej antenie zobaczycie nowy, drugi sezon programu "Weekendowa metamorfoza". O nagraniach i projektach z nowych odcinków opowiedział nam podczss targów 4 Design Days Krzysztof Miruć. Ma być zaskakująco!
Od piątku 13 marca na naszej antenie będziecie mogli oglądać nowy sezon programu "Dorota inspiruje". Zdjęcia wciąż trwają - w momencie, gdy rozmawialiśmy z Darkiem "Stolarzem" Wardziakiem podczas 4 Desig Days, trwały nagrania piątego odcinka. W poprzednich sezonach w większości odcinków poza jednym, wybranym przez uczestników pomieszczeniem remontowano dwa, bo taką decyzję podejmowała Dorota, często namówiona na to przez Darka. Jak będzie w tym sezonie? Zobaczcie!
W nowym sezonie programu "Wymarzone ogrody" Olga i Iza staną przed nowym wyzwaniem - zaprojektowania ogródka tylko do relaksu, a wręcz do... imprezowania! Jego właścicielem - w przeciwieństwie do większości bohaterów programu, którzy są parami z dziećmi - jest singiel. Ten bohater wyznaczył naszym prowadzącym oryginalne zadanie. Co wymyśliły? Przekonacie się już wkrótce!
Tylko 3 dni na remont i 10 tysięcy złotych - takie są zasady "Weekendowej metamorfozy", ale najważniejsze jest to, że cały remont musi być utrzymany w tajemnicy przed właścicielem pomieszczenia. Czy wobec tego praca przy tym programie jest dla Krzysztofa Mirucia trudniejsza niż przy "Zgłoś remont"? Zobaczcie, co nam zdradził podczas targów 4 Design Days!
Olga Piórkowska i Izabela Szarmach, siostry prowadzące program "Wymarzone ogrody", opowiedziały nam o tym, co podczas realizacji nowego sezonu kosztowało je najwięcej pracy i wysiłku. Okazuje się, że najbardziej problematyczne były... rowery! Efekty starań naszych prowadzących, zmieniających w 3 dni ogródki nie do poznania, będziecie mogli oglądać na naszej antenie od 26 lipca!
Brad i Heather Fox pomogą swoim klientom odpowiedzieć na to pytanie.
Każdy z nas marzy o relaksie w swoim własnym ogrodzie, ale kiedy już marzenie o własnym kawałku ziemi uda się zrealizować, często okazuje się, że nie mamy czasu na pracochłonne klomby i rabaty. Spokojnie, najnowszy trend w ogrodnictwie to... mniej zieleni! Iza Szarmach i Olga Piórkowska, siostry z programu "Wymarzone ogrody", na targach 4 Design Days powiedziały nam, że w ostatnich realizacjach zdecydowanie mniej pracy poświęcają projektowaniu zieleni, a więcej - małej architekturze: tarasom i altankom. Wszystko po to, by ogrodzie móc odpoczywać, a nie pracować!
Tegoroczna zima spłatała figla wszystkim fanom lepienia bałwanów, rzucania się śnieżkami i zjeżdżania na sankach. Śnieg spadł jedynie w górach, a mieszkańcy nizin już chyba odpuścili sobie marzenia o białym szaleństwie i zaczęli wypatrywać wiosny. Czy ona rzeczywiście już nadchodzi? Maję Popielarską, prowadzącą program "Nowa Maja w ogrodzie", podczas 4 Design Days spytaliśmy, czy cieszy się, że zima już się kończy. Zobaczcie, co nam odpowiedziała!
Na zakończonych w weekend targach 4 Design Days dużo miejsca poświęcono roślinom - odbywały się prelekcje o ogrodach i warsztaty florystyczne, a na specjalnie stworzonej giełdzie można było wymienić swoją roślinkę na inną lub oddać ją "do adopcji". Wiele firmowych stoisk zachwycało dekoracyjnymi zielonymi kompozycjami. - To jest rewolucja, która dokonała się w ciągu ostatnich lat, że rośliny są traktowane na równi z pięknym meblem - mówi Maja Popielarska, prowadząca program "Nowa Maja w ogrodzie".
"House Hunters - Poszukiwacze domów" to jeden z najchętniej oglądanych na naszej antenie programów. Przez kilka ostatnich sezonów jego gospodarzami byli Karolina Szwarc i Konrad Łaszewski, który dołączyli od prowadzącego program od 1. edycji Macieja Mindaka. Tego ostatniego na 4 Design Days zapytaliśmy o to, w czym upatruje powodów popularności "House Hunters". Zobaczcie, co nam odpowiedział!
Największą popularnością na zakończonych w weekend targach 4 Design Days cieszyły się warsztaty Dariusza Wardziaka, którego wszyscy nasi widzowie znają jako Darka Stolarza ("Domowe rewolucje", "Dorota inspiruje", "Darek solo"). Współpracownik Doroty Szelągowskiej kilkukrotnie w ciągu dwóch dni otwartych prezentował, jak w prosty sposób zrobić coś z niczego. Jego warsztaty odwiedzały tłumnie także dzieci, wpatrzone w swojego idola z TV. Darek już od kilku lat spotyka się z pasjonatami majsterkowania na targach i innych warsztatach. Co lubi w tych spotkaniach? Sprawdźcie!
Już po raz drugi stacja HGTV była patronem medialnym targów 4DesignDays, odbywających się w Katowicach - w Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Odwiedzający targi w Strefie HGTV mogli napić się pysznej kawy lub herbaty, wziąć udział w warsztatach, zgłosić się do naszych programów i spotkać się z naszymi prowadzącymi, m.in. Mają Popielarską, Krzysztofem Miruciem i Darkiem Stolarzem. Zobaczcie, jak oni i szefowa HGTV, Monika Pieczyńska, oceniają tegoroczne targi!
Jeśli masz problem ze znalezieniem gotowego oczka wodnego, które odpowiadałoby Ci wielkością lub kształtem, mamy rozwiązanie dla Ciebie. W jednym z odcinków "Polowania na ogród" Dominik Strzelec pokazał krok po kroku, jak je zrobić. W ten sposób mógł sam zaplanować głębokość zbiornika i rozmieszczenie półek, na których mają być umieszczone rośliny. Wykopany i uformowany dół został wyłożony geowłókniną i folią. Zbiornik otoczył wieniec z kostki granitowej, a na dno wysypano żwir. Dopiero wtedy można było zasadzić w nim rośliny, w tym wypadku: tatarak i pałkę szerokolistną, a na wyższych półkach grzybienie, czyli lilie wodne. Do zbiornika została również doprowadzona pompa, która napowietrza wodę. Zobacz, jak wykonać samodzielnie takie oczko wodne!
Kantówki, czyli drewniane belki mogą służyć jako budulec ogrodowej donicy. Do jej zrobienia potrzebnych będzie osiem kantówek przyciętych do tej samej długości oraz ciesielskie talerzowe wkręty, którymi należy je połączyć. Dwie kantówki mają stworzyć jeden bok donicy. Donica zrobiona przez ekipę Dominika została postawiona na kostce, ale część kostek została spod niej wyjęta, by woda miała swobodny odpływ. Na odkrytym w ten sposób gruncie pojawi się jeszcze drenaż (kamyczki, potłuczone doniczki) i ziemia, w której zostaną zasadzone rośliny.
Zawsze będziemy zwolennikami prawdziwej zieleni, bo tylko ona może oczyszczać powietrze i pachnieć, ale rozumiemy też tych, którzy kompletnie nie mają ręki do kwiatów lub chcą ożywić miejsce, w których prawdziwe rośliny, by sobie nie poradziły. Rozwiązaniem dla nich są nowoczesne sztuczne kwiaty i rośliny, które naprawdę bardzo trudno jest odróżnić od prawdziwych. Nawet Marcin Prokop z "Dzień Dobry TVN" dał się nabrać! Zobaczcie, co oferują nam obecnie producenci sztucznej zieleni!
Dorota Szelągowska pokazała swój dom na Warmii w "Dzień Dobry TVN"
Dorota Szelągowska została twarzą nowego numeru "Poradnika Domowego", w którym znajdziemy także wywiad z naszą prowadzącą. Dowiadujemy się z niego m.in., że projektantka planuje wkrótce rozpocząć remont swojego domu na Warmii.
Wielkoformatowe zdjęcia same w sobie są ozdobą wnętrza. Mogą jednak także pełnić funkcję... subtelnego oświetlenia. Fotografia wydrukowana na tkaninie delikatnie przepuszczającej światło w połączeniu z ramą z zamocowaną do niej taśmą LED to oryginalna dekoracja. Dorota Szelągowska i Darek Stolarz w "Domowych rewolucjach" pokazali, jak ją zrobić. Do jej wykonania będą potrzebne drewniane listewki i wspomniana taśma. Przyda się także wkrętarka i - jeśli wybierzecie trudniejszą wersję - włącznik. Zobaczcie, jak krok po kroku wykonać podświetlaną ramę!
Tablicówki na dobre weszły już do naszych domów. I nic dziwnego, bo farba tablicowa jako wyjątkowo odporna na wilgoć i ścieranie, świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu - także w łazience czy kuchni. Coraz popularniejsze stają się także farby magnetyczne, najczęściej stosowane w połączeniu ze wspomnianą tablicówką. Razem tworzą na ścianie praktyczny duet, po którym można pisać kredą lub specjalnymi mazaki i mocować do niego metalowe przedmioty. Zobaczcie, jak zrobić powierzchnię, która to umożliwi!
... czyli "drewniano-lustrzany pomocniko-trzymacz z elementami skórzanymi" ;) Taki niezbędnik sprawdzi się w domu każdej osoby praktykującej jogę. Maty do ćwiczeń wreszcie będą miały swoje miejsce, a w dodatku będą ciekawie wyeksponowane, tworząc spersonalizowaną dekorację wnętrza. Zobaczcie, jak Dorota Szelągowska i Darek Stolarz zrobili taki pomocnik Ani, bohaterce 4. odcinka 3. sezonu "Domowych rewolucji".
Zima to najlepszy czas na przycinanie gałęzi jabłoni. Wtedy nie mamy innych prac w ogrodzie, a przy braku liści łatwiej można wypatrzeć konary przeznaczone do usunięcia. Zobaczcie, jak je wybrać i jak je przyciąć!
Puste w środku łodygi, np. trzciny czy forsycji zbierane zimą świetnie nadadzą się do zrobienia domów dla owadów. Takie domki (czy hotele) świetnie sprawdzają się w przypadku wolno żyjących pszczół. Do zrobienia konstrukcji domku nie potrzeba ani dużo czasu ani umiejętności, a możemy dzięki temu przysłużyć się przyrodzie. Zobaczcie, jak je wykonać!
Lamelki to hit minionego roku. Podejrzewamy, że sprawcą całego zamieszania jest Krzysztof Miruć, który najpierw w "Remont razem", a potem w "Zgłoś remont" wykorzystał te drewniane listewki w roli mobilnej ściany oddzielającej części wnętrza o różnym przeznaczeniu. Jak to zrobić, by lamelki mogły się przekręcać i w zależności od potrzeb dawać poczucie intymności lub więcej światła? Zobaczcie nasze wideo!
Przełom stycznia i lutego to najlepszy moment na to, by zadbać o pięknie kwitnące wiosną hortensje bukietowe. By uzyskać rośliny o nowych, niespotykanych wcześniej cechach, należy zastosować rzadko stosowaną metodę mnożenia. Z płodnych kwiatów hortensji należy zebrać przemarznięte nasionka i przeprowadzić proces stratyfikacji. Pani Bożena wysiewa je do ustawionych na parapecie skrzynek wypełnionych ziemią wymieszaną z piaskiem, a w marcu pikuje maleńkie siewki do doniczek i wynosi do tunelu foliowego w ogrodzie. Tam rosną do jesieni, a następnie wysadzane są do gruntu. Bardzo młode, bo już 2- lub 3-letnie siewki zawiązują pierwsze, bardzo wyjątkowe kwiaty.
Już 6 lutego rozpocznie się największe w tej części Europy wydarzenie poświęcone designowi i architekturze - 4 Design Days 2020! Nowa edycja to dwa dni dla profesjonalistów (6 i 7 lutego) pod znakiem tematów: #architecturechallenge i #designchallenge, a także dwa dni otwarte (8 i 9 lutego) z udziałem znakomitych gości, architektów, projektantów i prowadzących programy na antenie HGTV. Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach.
Tym razem przedstawiamy ogród krajobrazowy położony niedaleko Warszawy. Malownicza okolica, na którą ogród się otwiera, a także kępy starych drzew sprawiają, że można się tu poczuć jak w parku. Już od bramy rozciąga się ładny widok, przysłonięty kulisami z gęstych rododendronów i górujących nad nimi olch. Jest tu oczko wodne z rybami, a za ażurowym ogrodzeniem, widać stado koni z pobliskiej stajni. Na gliniastej glebie źle rosną warzywa, dlatego specjalnie dla nich zbudowano wysokie skrzynie z żyzną lekką ziemią i systemem nawadniania. Z tego odcinka dowiecie się, jak w ekologiczny sposób wyłapywać szkodniki kasztanowców, zbierać wodę deszczową oraz dobierać rośliny w energetycznych kolorach na rabacie kwiatowej.
Wpadki zdarzają się najlepszym, nawet Krzysztofowi Miruciowi. Zobaczcie, z czym nie poradził sobie w 5. sezonie swojego programu "Zgłoś remont" i jakie sytuacje go zaskoczyły!
Czas na drugą część najzabawniejszych fragmentów 5. sezonu programu "Zgłoś remont"! Zobaczcie, co śmieszyło Krzysztofa Mirucia i... jak on rozśmieszał uczestników, ekipę i Was!
Dorota Szelągowska zaprojektowała wnętrze kolejnego minidomku stworzonego przez braci Marcina i Kamila Pastuszaków z programu HGTV "Odjazdowe minidomy".