Kasztan jadalny to, jak sama nazwa wskazuje, roślina rodząca owoce nadające się do spożycia. Często myli się go z pospolitym kasztanowcem, który co prawda rodzi bardzo podobne owoce, ale zupełnie niejadalne. Jak zatem wygląda kasztan jadalny, co można zrobić z jego owoców i jak przebiega jego pielęgnacja? Sprawdź!
Meblowanie wnętrza w domu Artura i Kacpra Dorota Szelągowska zaczęła od... zawieszenia zasłon. - W tym projekcie zasłony to dodatkowy mebel - tłumaczy nasza prowadząca. Karnisz ciągnie się przez cały salon, a zasłony mają za zadanie scalić trzy pomieszczenia: kuchnię, salon i pokój kominkowy.
Jak urządzić łazienkę? To pytanie zadaje sobie każdy, kto staje przed wyzwaniem wykończenia mieszkania. Nieraz zadanie to będzie łatwe i przyjemne, a najważniejszym kierunkiem ostatecznego wystroju łazienki będzie komfort użytkowników. Sytuacja może się jednak skomplikować, gdy dostępne miejsce będzie wymagało gruntownego przemyślenia usytuowania wyposażenia. Poznaj pomysły na udane aranżacje łazienek!
Ogród leżący w Łomiankach pod Warszawą to dzieło projektanta Wojciecha Różańskiego, z wykształcenia leśnika. Spod jego rąk wyszły nie tylko rabaty, ale też oryginalny plac zabaw, wykonany z konarów i gałęzi drzew. Za budulec posłużyło mu drewno robinii pseudoakacjowej, które jest bardzo trwałe. Plac zabaw ma już 15 lat i jak twierdzi pan Wojciech - postoi jeszcze z 50!
Głóg jest rośliną leczniczą o nieocenionych właściwościach. Sprawdza się też jako dekoracja ogrodu, która zachwyca przepięknym kwitnieniem i imponującym pokrojem. Jedną z ciekawszych odmian tego gatunku jest głóg dwuszyjkowy – jak go pielęgnować i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Komplet kilku ściennych dekoracji takich jak z 5. odcinka "Domowych rewolucji" możecie wykonać sami. Będziecie potrzebować dryfującego drewna (do kupienia w sklepie akwarystycznym), złotej farby nadającej się do różnych powierzchni, kleju na gorąco, kleju tapicerskiego, ramek i różnokolorowych tkanin przypominających aksamit. Na plecy ramki przyklejajcie klejem tapicerskim materiał, a do niego klejem na gorąco pomalowane na złoto i wyschnięte drewno. Gustowna dekoracja gotowa!
Taka dekoracja sprawdzi się we wnętrzach o różnych stylach. Do jej wykonania będziecie potrzebować kilkudziesięciu kawałków drewnianego blatu, płyty wiórowej o grubości 12 mm i czterech listewek sosnowych. Montaż zacznij od zrobienia ramy, np. za pomocą kleju i gwoździ. Możesz ją pomalować np. czarną bejcą do drewna. Aby osiągnąć efekt 3D użyj kwadratów o różnej grubości. Przyklejaj jej do płyty klejem. Na koniec nałóż dwie warstwy oleju.
Przykrą konsekwencją ocieplenia klimatu, którą możemy już zaobserwować wokół nas, jest zamieranie świerków - drzew, które lubią niższe temperatury i wilgoć. Być może niedługo będzie już tak, że świerki będziemy oglądać tylko na południu Polski, w górach. W ogrodzie, który Maja Popielarska odwiedziła w 32. odcinku swojego programu, jest kilka egzemplarzy, które są już właściwie martwe i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi innych rosnących obok drzew. Konieczna jest więc ich wycinka.
Tylko ten, kto nic nie robi, się nie myli - dlatego nawet takiego profesjonaliście jak Krzysztof Miruć zdarzają się małe wpadki i potknięcia. Na szczęście tak jak potrafi wyremontować każde pomieszczenie, tak i wszystko potrafi obrócić w żart. Zobaczcie nasze wideo z najśmieszniejszymi fragmentami programu "Weekendowa metamorfoza"!
W pokoju kominkowym w domu Artura i jego syna Kacpra Dorota Szelągowska postanowiła jedną ze ścian pomalować na zdecydowany, zielony kolor, który obecnie jest bardzo modny, jak wszystko co naturalne. Dlaczego nie pomalowała tą samą farbą całego wnętrza? Zobaczcie!
Łąka zazwyczaj kojarzy nam się z otwartą przestrzenią, wystawioną na bezpośrednie słońce. W ogrodzie w Łomiankach Maja Popielarska znalazła jednak dywan z bylin, tworzący w półcieniu małą łąkę. Rośnie tu kopytnik, gajowiec, marzanka wonna, poziomka, a obok zawilec kanadyjski oraz majówka groniasta (Maianthemum racemosum). To kłączowa bylina, u której w maju na szczycie każdego pędu rozwija się wiechowaty kwiatostan. Jesienią jej ozdobą jest groniasty owocostan z kulistymi czerwonymi jagodami. Pojedyncze kwiatki mają delikatny, słodkawy zapach. Jak wszystkie gatunki leśnego pochodzenia roślina ta lubi gleby przepuszczalne, kwaśne i wilgotne, o dużym udziale próchnicy.
Często pytacie, skąd Dorota Szelągowska czerpie inspiracje do swoich projektów. Jednym ze źródeł jest oczywiście internet, a drugim showroomy. Tym razem nasza prowadząca odwiedziła showroom Tikkurila. Zastanawiacie się, czym może zaskoczyć sklep z farbami? Sprawdźcie!
W nowym odcinku programu "Nowa Maja w ogrodzie" zobaczycie niezwykły klimat ogrodu w Łomiankach, przypominający podgórski las. Powstał on dzięki świerkom, które wznoszą się nad większą częścią działki. U podnóża świerków każdy metr kwadratowy pokryty jest poduchami z niskich bylin, a gdzieniegdzie wyrastają malownicze grupy krzewów. Zapraszamy!
Jarzębina, czyli jarząb pospolity lub jarząb zwyczajny, to nieodłączny element jesiennych dekoracji w polskich domach i ogrodach. Jej piękne, intensywnie czerwone owoce wyróżniają się i ubarwiają jesienne stroiki, ale są też dekoracją drzew, na których rosną. Jakie właściwości ma jarzębina, co można zrobić z jej owoców i jak ją uprawiać w ogrodzie?
W domu Artura, który ekipa "Domowych rewolucji" remontuje w 5. odcinku, Dorota Szelągowska natknęła się na niemiłą niespodzianką. Okazało się, że jedno z okien nie zostało wymienione razem z resztą, która teraz jest biała od środka a brązowa z zewnątrz. Znalezienie takiego okna dostępnego od ręki może być sporym problemem! Darek Stolarz wpadł na pewien pomysł, który jednak Dorota od razu odrzuciła!
Arturowi i Kacprowi nasza ekipa remontuje jedynie dół ich domu, ale demolka jest tu naprawdę sporych rozmiarów! W ruch poszły młoty i łomy, które już po chwili odsłoniły skrywaną pod boazerią tajemnicę: brak tynków! To będzie wymagało od naszej ekipy mnóstwa dodatkowej pracy w postaci kładzenia tynków i montowania kartongipsu.
Dom Artura i Kacpra, taty i syna, którzy mieszkają sami od 5 lat, przypomina bardziej leśniczówkę niż dom dwóch kawalerów na wydaniu. Na wejściu Dorotę Szelągowską przywitała boazeria, którą Artur położył własnymi rękami 20 lat temu. Drewniana kuchnia ze zbyt niskimi szafkami, "absolutnie ohydne" firanki i pokój żywcem wyjęty z domku w lesie - nasza ekipa musi się tego pozbyć, by parter domu Artura i Kacpra zaczął wyglądać jak nowoczesne, męskie zacisze.
W domu Artura i jego syna Kacpra, którzy od 5 lat mieszkają sami w rodzinnym domu, nietrudno o relikty z przeszłości. Wszechobecna boazeria, antyczne lampy z ażurami, zdobione złotem firany czy podarta, skórzana kanapa przypominają raczej starą leśniczówkę niż mieszkanie dwóch kawalerów na wydaniu. W tym miejscu przez ponad dwadzieścia lat nie wprowadzono żadnych zmian! Część dzienna potrzebuje "Domowych rewolucji"!
Edyta i Artur tworzą od 10 lat kochające się małżeństwo. Wychowują wspólnie dwójkę dzieci: siedmioletnią Oliwię i trzyletniego Adriana. Rodzina mieszka aktualnie w trzypokojowym mieszkaniu w Ząbkach, ale dzieci dorastają i potrzebują coraz więcej miejsca, dlatego Edyta i Artur postanowili, że kupią dom pod Warszawą. W jego znalezieniu pomoże im Konrad Łaszewski.