Łąka zazwyczaj kojarzy nam się z otwartą przestrzenią, wystawioną na bezpośrednie słońce. W ogrodzie w Łomiankach Maja Popielarska znalazła jednak dywan z bylin, tworzący w półcieniu małą łąkę. Rośnie tu kopytnik, gajowiec, marzanka wonna, poziomka, a obok zawilec kanadyjski oraz majówka groniasta (Maianthemum racemosum). To kłączowa bylina, u której w maju na szczycie każdego pędu rozwija się wiechowaty kwiatostan. Jesienią jej ozdobą jest groniasty owocostan z kulistymi czerwonymi jagodami. Pojedyncze kwiatki mają delikatny, słodkawy zapach. Jak wszystkie gatunki leśnego pochodzenia roślina ta lubi gleby przepuszczalne, kwaśne i wilgotne, o dużym udziale próchnicy.
Często pytacie, skąd Dorota Szelągowska czerpie inspiracje do swoich projektów. Jednym ze źródeł jest oczywiście internet, a drugim showroomy. Tym razem nasza prowadząca odwiedziła showroom Tikkurila. Zastanawiacie się, czym może zaskoczyć sklep z farbami? Sprawdźcie!
W nowym odcinku programu "Nowa Maja w ogrodzie" zobaczycie niezwykły klimat ogrodu w Łomiankach, przypominający podgórski las. Powstał on dzięki świerkom, które wznoszą się nad większą częścią działki. U podnóża świerków każdy metr kwadratowy pokryty jest poduchami z niskich bylin, a gdzieniegdzie wyrastają malownicze grupy krzewów. Zapraszamy!
Jarzębina, czyli jarząb pospolity lub jarząb zwyczajny, to nieodłączny element jesiennych dekoracji w polskich domach i ogrodach. Jej piękne, intensywnie czerwone owoce wyróżniają się i ubarwiają jesienne stroiki, ale są też dekoracją drzew, na których rosną. Jakie właściwości ma jarzębina, co można zrobić z jej owoców i jak ją uprawiać w ogrodzie?
W domu Artura, który ekipa "Domowych rewolucji" remontuje w 5. odcinku, Dorota Szelągowska natknęła się na niemiłą niespodzianką. Okazało się, że jedno z okien nie zostało wymienione razem z resztą, która teraz jest biała od środka a brązowa z zewnątrz. Znalezienie takiego okna dostępnego od ręki może być sporym problemem! Darek Stolarz wpadł na pewien pomysł, który jednak Dorota od razu odrzuciła!
Arturowi i Kacprowi nasza ekipa remontuje jedynie dół ich domu, ale demolka jest tu naprawdę sporych rozmiarów! W ruch poszły młoty i łomy, które już po chwili odsłoniły skrywaną pod boazerią tajemnicę: brak tynków! To będzie wymagało od naszej ekipy mnóstwa dodatkowej pracy w postaci kładzenia tynków i montowania kartongipsu.
Dom Artura i Kacpra, taty i syna, którzy mieszkają sami od 5 lat, przypomina bardziej leśniczówkę niż dom dwóch kawalerów na wydaniu. Na wejściu Dorotę Szelągowską przywitała boazeria, którą Artur położył własnymi rękami 20 lat temu. Drewniana kuchnia ze zbyt niskimi szafkami, "absolutnie ohydne" firanki i pokój żywcem wyjęty z domku w lesie - nasza ekipa musi się tego pozbyć, by parter domu Artura i Kacpra zaczął wyglądać jak nowoczesne, męskie zacisze.
W domu Artura i jego syna Kacpra, którzy od 5 lat mieszkają sami w rodzinnym domu, nietrudno o relikty z przeszłości. Wszechobecna boazeria, antyczne lampy z ażurami, zdobione złotem firany czy podarta, skórzana kanapa przypominają raczej starą leśniczówkę niż mieszkanie dwóch kawalerów na wydaniu. W tym miejscu przez ponad dwadzieścia lat nie wprowadzono żadnych zmian! Część dzienna potrzebuje "Domowych rewolucji"!
Edyta i Artur tworzą od 10 lat kochające się małżeństwo. Wychowują wspólnie dwójkę dzieci: siedmioletnią Oliwię i trzyletniego Adriana. Rodzina mieszka aktualnie w trzypokojowym mieszkaniu w Ząbkach, ale dzieci dorastają i potrzebują coraz więcej miejsca, dlatego Edyta i Artur postanowili, że kupią dom pod Warszawą. W jego znalezieniu pomoże im Konrad Łaszewski.
W ogrodzie państwa Grąbczewskich niedaleko Grójca powstała kilka lat temu nietypowa konstrukcja, która pełni funkcję bramy do jednej części ogrodu, a jednocześnie daje cień w piaskownicy dla dzieci. Powstała na metalowych prętach z pędów grabu, który jest bardzo często cięty, przez co jest gęsty.
Nigdy nieremontowane mieszkanie Hani i Romana wreszcie weszło w XXI wiek! W salonie udało się zmieścić nie tylko kanapę i duży telewizor, ale też stół dla sześciu osób. W pokoju dziewczynek pojawiło się dużo miejsca do przechowywania, dwa łóżka i miejsce do nauki. Stara łazienka z niewygodną dla Hani wanną i brzydką suszarką, zamieniła się w mały pokój kąpielowy z nowoczesnymi sprzętami: pralką i suszarką. Seledynowa kuchnia zyskała całkiem nowy look i pojemne szafki. Balkon można teraz spokojnie nazwać nowoczesną pracownią.
W 4. odcinku "Domowe rewolucje" przeszło mieszkanie Hani i Romana, którzy od kilku lat stanowią rodzinę zastępczą dla dwóch swoich wnuczek. W dwupokojowym mieszkaniu żaden z mieszkańców nie czuł się komfortowo - dziewczynki musiały spać na jednym łóżku, a seniorzy wytchnienia szukali w kuchni i na balkonie. Nieergonomiczna łazienka również pozostawiała wiele do życzenia. W ciągu tygodnia mieszkanie zmieniło się nie do poznania - zobaczcie, jak!
To prosta, ale efektowna dekoracja. Do jej wykonania będziecie potrzebować czterech desek, kawałka tapety, dykty, farby i takera. Przycięte deski, z których zrobimy ramę, możecie oczyścić drucianą szczotką zamontowaną na diaksie lub wkrętarce. Można to też zrobić ręcznie. Skrzydła ramy możecie łączyć za pomocą takera. Pomalujcie ramę dowolnym kolorem (Dorota wybrała ten sam, który znajdzie się na ścianie obok), a tapetę przyklejcie do plecówki z dykty. Do ramy możecie ją przymocować takerem. I gotowe!
Ogród państwa Grąbczewskich spod Grójca Maja Popielarska odwiedziła kilka razy, także jesienią. Wiele drzew już się przebarwiła, a ogród nabrał nowych kolorów. Uwagę zwraca malownicza brzoza czarna (Betula nigra). Ma nieco większe liście od najpopularniejszej brzozy, szybko rośnie i ma przepięknie łuszczącą się korę. Brzoza czarna znana jest też pod nazwą „brzozy nadbrzeżnej” – to dlatego, że to jedyny gatunek brzozy, który może rosnąć na podmokłych terenach.