Zanim Krzysztof Miruć zacznie remont, najpierw przeprowadza "inwentaryzację" pomieszczeń. Sprawdza, co koniecznie wymaga remontu, w jakim stanie są ściany i podłoga, a także komentuje gust właścicieli i ich wnętrzarskie wpadki ;) Zobaczcie, na co natknął się w czwartym sezonie swojego programu "Zgłoś remont"!
Dominik Strzelec, jego tatuś i inni współpracownicy to zgrana ekipa, której niestraszne żadne ogrodowe wyzwania. Nawet najbardziej skomplikowane projekty realizują z uśmiechem na ustach i zawsze trzymają się ich żarty. Zobaczcie najśmieszniejsze fragmenty 2. sezonu "Polowania na ogród"!
Bohaterowie 6. odcinka "Wymarzonych ogrodów" to rodzice małej Jagódki i właściciele czterech kotów. Iza i Olga projektując dla nich ogródek musiały wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Zamiast grodzenia 1/3 działki dla kotów stworzyły dla nich wybieg, który wychodzi na bardzo wąską część działki między ścianą budynku a ogrodzeniem. Dzięki temu wykorzystały fragment ogródka, z którego Kajetan i Marta i tak by nie korzystali. W pozostałej części ogródka znalazły się miejsce na taras ze stołem i krzesłami oraz leżaki od Darka Stolarza.
W drugim sezonie swojego programu "Para w remont" Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyńska wyremontowali osiem różnych pomieszczeń: salony, pokoje dziecięce, a nawet kuchnię. Na każdy remont mieli tylko 3 dni i 10 tysięcy złotych. Zobaczcie, jak za tę kwotę udało im się zmienić 8 wnętrz!
Kajetan i Marta, bohaterowie 6. odcinka "Wymarzonych ogrodów", to właściciele czterech kotów. Gdy poprosili Izę i Olgę o pomoc w urządzeniu ich ogrodu, poprosili je, by uwzględniły w projekcie potrzeby czworonogów. Marta chciała nawet przeznaczyć dla kotów 1/3 ogrodu, ale Iza i Olga wpadły na inny pomysł. Postanowiły stworzyć dla nich wybieg, zaczynający się pod jednym z okien. Zobaczcie, jak wygląda konstrukcja wymyślonego przez nie kotnika!
Odbiór techniczny lokalu to coś, o czym pamięta każdy kupujący mieszkanie czy dom od dewelopera. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak ważne jest też sprawdzenie stanu przylegającego do niego ogródka. Inaczej może być tak jak na działce Kajetana i Marty, którą deweloper zamienił w gruzowisko! Na szczęście tu możliwa była wymiana gruntu, ale nie zawsze da się to zrobić. Iza i Olga apelują więc do wszystkich kupujących mieszkania i domy z ogródkami, by pamiętali o sprawdzeniu ziemi w ogródku. Czasami wystarczy wbić łopatę, by przekonać się, w jakim stanie jest grunt.
Tzw. dmuchańce to coś bez czego dzieci (i nie tylko) nie wyobrażają sobie plażowania czy wypoczynku nad basenem. W programie "Dzień Dobry TVN" Mirella Firchał - Kępczyńska, projektantka wnętrz, prowadząca program "Para w remont", a prywatnie mama trójki dzieli polecała kilka najlepszych według niej nadmuchiwanych gadżetów. Zobaczcie, co według niej najlepiej sprawdzi się na wakacjach!
W poprzek działki pani Izy, którą Maja Popielarska odwiedziła w 19. odcinku 3. sezonu swojego programu, leży rów melioracyjny. Udało się go zamienić w malowniczy strumyk, nad którym rośnie bujna roślinność. Z wady pani Iza uczyniła duży atut działki, a okolice rowu melioracyjnego stanowią teraz jeden z ładniejszych fragmentów ogrodu. Jak jej się to udało? Zobaczcie fragment "Nowej Mai w ogrodzie".
Przywrotnik to dosyć niepozorna roślina, która świetnie sprawdzi się w półcienistych i wilgotnych ogrodach. Drobne, żółtozielone kwiaty są zebrane w luźne wiechy. Cechą charakterystyczną i jej ozdobą jest gromadzenie wody w okrągłe krople. W ogrodzie, w którym będą przebywać małe dzieci i zwierzęta (a takim jest ten z 6. odcinka "Wymarzonych ogrodów"), nie mogą znaleźć się rośliny toksyczne. Przywrotnik nie dość, że nie jest szkodliwy, to jeszcze jest jedną z najpopularniejszych w zielarstwie roślin. Ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe.
Gdy pani Iza w swoim ogrodzie, który Maja Popielarska odwiedziła w 19. odcinku 3. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie", zaplanowała małą sadzawkę obudowaną cegłą rozbiórkową, nie wiedziała, jak się zabrać do jej zrobienia. Musiała poczytać i poszukać informacji, które ostatecznie okazały się prawdziwe - wystarczą dobrze dobrane rośliny: oczyszczające, natleniające i zacieniające, by oczko wodne radziło sobie bez chemii i filtrów.
Program Mai Popielarskiej to prawdziwy telewizyjny ewenement - widzowie najpiękniejsze polskie (i nie tylko) ogrody dzięki niej mogą oglądać już od 15 lat! Nie zwalniamy jednak tempa - w te wakacje co tydzień w niedzielę o 9:20 możecie oglądać kolejne, premierowe odcinki "Nowej Mai w ogrodzie".
O zrobienie leżaków dla Kajetana i Marty, bohaterów 6. odcinka 2. sezonu "Wymarzonych ogrodów", Olga i Iza postanowiły poprosić Darka Wardziaka. Stolarz sam zaproponował im projekt mebla, który bardzo przypadł siostrom do gustu. Jego falisty kształt nawiązuje do zaokrąglonego brzegu tarasu w ogródku, nad którym pracują.
Do pierwszego zakątka w ogrodzie pani Izy z Warszawy prowadzi okazała brama, która przechodzi w zieloną altanę. Okazuje się, że powstała ona przez przypadek. Bluszcz porastał początkowo stare sosny, które zostały zwalone przez porywisty wiatr. Pani Iza połączyła połamane pnie deskami, które po spróchnieniu wzmocniła metalową konstrukcją. Efektowna altana z białymi dekoracjami prowadzi do pokoju ogrodowego, w którym dominują białe rośliny: jaśminowiec, hortensja pnąca, azalia japońska, żylistek, białe byliny i wilczomlecz.
W ogródku Marcina, Marty i ich ośmiomiesięcznej córeczki Natalii mimo starań nie chciało rosnąć nic - nawet trawa. Marcin robił wszystko (nawet umył setki kamieni, by stworzyć z nich dekorację), by ogród wyglądał lepiej, ale bezskutecznie. Dopiero wizyta Olgi, Izy i ich ekipy zmieniła tę przydomową pustynię w zielone miejsce relaksu i zabawy. Zobaczcie finał 5. odcinka 2. sezonu "Wymarzonych ogrodów"!
Gdy 20 lat temu pani Iza zaczynała zakładanie ogrodu, niewiele wiedziała o ogrodnictwie. Czytała, podróżowała, chłonęła wiedzę i tak powstał nie tylko ogród, ale i blog o ogrodnictwie. Prezentowany w 19. odcinku 3. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" ogród położony jest na obrzeżach Warszawy i częściowo znajduje się pod okapem wysokich sosen. Ułatwiło to nadanie mu tajemniczego charakteru i stworzenia nastrojowego, romantycznego ogrodu, inspirowanego ogrodami angielskimi.
Zamiast nieestetycznego krawężnika pod ścianą mieszkania Marcina i Marty, Iza i Olga zaprojektowały drewnianą piaskownicę, łączącą się z tarasem. Gdy siostry po zakupach w szkółce wróciły do ogródka, piaskownica była już niemal gotowa - nieco większa niż planowały, ale za to mała Natalia, córeczka bohaterów 5. odcinka "Wymarzonych ogrodów" będzie mogła z niej korzystać dłużej. Gdy całkiem wyrośnie już z zabaw w piasku, dotychczasowa piaskownica będzie mogła być zmieniona w dodatkową donicę.
Trawy i byliny posadzone za planowaną ławą w ogrodzie Marcina i Marty, bohaterów 5. odcinka 2. sezonu "Wymarzonych ogrodów", miałyby stworzyć zieloną ścianę. Zobaczcie, jakie rośliny wybrały do tego ogrodu Olga i Iza!
Pani Marta, którą Maja Popielarska odwiedziła w 18. odcinku 3. sezonu swojego programu "Nowa Maja w ogrodzie", ma w swoim ogrodzie 150 krzewów różanych w tym aż 120 odmian. Ma więc już duże doświadczenie w uprawie tych roślin, którym chętnie podzieliła się z naszą prowadzącą. Zobaczcie, jakie odmiany według pani Marty najlepiej sprawdzą się w polskich ogrodach!
Na niedawnej sesji zdjęciowej naszych prowadzących Dorota Szelągowska wystąpiła w kilku różnych stylizacjach. Choć projektantka wnętrz szczerze przyznaje, że bardzo nie lubi tego aspektu swojej pracy, to dzięki pani fotograf Izie Grzybowskiej sesja przebiegała sprawnie i w miłej atmosferze. Po zdjęciach zapytaliśmy Dorotę, w której stylizacji czuła się najlepiej. Zobaczcie, co Dorota lubi nosić, a czego nie cierpi!
W 18. odcinku 3. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" Maja Popielarska pomogła pani Marcie przygotować miejsce pod nową rabatę. Wyposażone w łopaty zaczęły usuwać niepotrzebny fragment trawnika. Zdjętą darń można składować na kupce, a potem odwrócić, by szybciej się rozłożyła. Można ją także wykorzystać do urozmaicenia rzeźby terenu. Na odsłoniętą ziemię należy położyć kompost i agrowłókninę (można ją zdjąć wiosną).
Wiele osób, zakładając swój pierwszy ogród, zastanawia się, w jaki sposób komponować rabaty z kwiatami. Czy kierować się czasem kwitnienia, kolorem kwiatów a może wysokością roślin? Zobaczcie, jaki pomysł na rabaty ma pani Marta spod Lublina, którą Maja Popielarska odwiedziła w 18. odcinku 3. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie".
W ogródku Mariusza i Anny rosło już sporo roślin, ale parze zabrakło pomysłów na zagospodarowanie kłopotliwej, choć łagodnej skarpy. Spadek uniemożliwiał m.in. rozstawienie trampoliny dla dzieci. Iza i Olga nie miały tyle czasu ani pieniędzy, by zbudować mur oporowy, więc spadek postanowiły złagodzić w inny sposób. W środkowej części działki postawiły domek, który został wzniesiony do poziomu górki. Dzieci zyskały dzięki temu miejsce do zabawy, a dzięki zlikwidowaniu barierki i stworzeniu z balkonu tarasu rodzice dostali miejsce do relaksu.
Są pewne zestawienia roślin, które zawsze wyglądają dobrze. W ogrodzie Tomka, bohatera 17. odcinka 3. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" nasza prowadząca znalazło jedno, bardzo klasyczne. Kwitnąca później róża została połączona z wcześniej obsypującym się kwiatami clematisem (powojnikiem). Inna odmiana tej rośliny z rodzaju jaskrowatych, tzw. bylinowa, pokrywa jedną z rabat - jej pędy częściowo przycina się do ziemi, by tworzyła barwną podczas kwitnienia okrywę, a pozostałym pędom pozwala się rozrastać, np. na tuje.
Krzysztof Miruć to człowiek wielu talentów. Wszyscy znają go jako świetnego architekta, ale nie wszyscy wiedzą, że ma też talent taneczny i wokalny :) Zobaczcie nasze wideo z fragmentów 4. sezonu "Zgłoś remont", w których pokazał swoje umiejętności sceniczne.
Większość roślin lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska. Co więc wybrać, jeśli mamy miejsce w cieniu? Jedną z roślin, które świetnie sprawdzą nawet na bardzo zaciemnionym stanowisku jest tiarella. Odmiana wybrana przez Olgę pod stojący w ogródku bohaterów 4. odcinka "Wymarzonych ogrodów" drewniany domek pochodzi z Ameryki Południowej i nosi nazwę Tiarella trifoliata. Najbardziej popularny w Polsce gatunek tiarelli to odmiana sercolistna. Każda tiarella będzie się dobrze czuła w cieniu, w stale wilgotnej ziemi. Sadzona w grupach tworzy zieloną okrywę z lekko różowymi kwiatami. Jej zaletą jest mrozoodporność.