Recepta na zaszczepienie w dzieciach miłości do roślin i ogrodnictwa jest prosta - trzeba stworzyć im własny, choćby malutki ogródek. Tak zrobiła pani Mira, bohaterka 2. odcinka 4. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie", która swojej wnuczce Zosi, tuż przy placu zabaw, przygotowała malutki warzywnik ozdobiony różami. Jak dobry był to pomysł, świadczy fakt, że młodszy wnuk pani Miry też zażądał takiej rabaty do uprawy własnych warzyw i owoców!
Niespodziewana śmierć męża w grudniu 2018 roku zniszczyła wszystkie plany Agnieszki. Zarówno te codzienne, jak i zapowiadany od dłuższego czasu remont mieszkania. Razem ze swoją córką Olą musiała nauczyć się nowego życia, teraz jest gotowa, by zamknąć bolesny etap w życiu. W zmianach na lepsze pomoże jej Dorota Szelągowska. W pierwszym odcinku nowego sezonu „Dorota inspiruje” prowadząca nie tylko ruszy na pomoc zielonej łazience rodem z lat 90., ale także zajrzy do sypialni, w której nie ma nawet … łóżka. - Ta sypialnia jest pusta. Ta sypialnia jest smutna. Widać, że kiedyś było w niej życie i to życie po prostu zniknęło – opisała wnętrze pomalowanego na fioletowo pokoju Dorota.
W ogrodzie pani Miry, bohaterki 2. odcinka 4. sezonu "Nowej Mai w ogrodzie", dopełnia krzak róży w odmianie Artemis, który widać już daleka. Właścicielka ogrodu zdecydowała się na kupno jej sadzonki ze względu na inny niż zwykle u róż pokrój - ta odmiana jest wysoka i strzelista. Pani Mirze spodobały się też kwiaty w kolorze bieli śmietanowej. Ta odmiana jest odporna na choroby i ma wyjątkowo zdrowe liście, ale jej wadą dla niektórych może być brak cytrusowego zapachu. Pani Mira ma w swoim ogrodzie jeszcze inne gatunki róż: Ulrich Brunner o intensywnie różowych kwiatach i William Christie.
Do połączenia kompozycji roślinnej z nawilżaczem powietrza wykorzystamy rośliny oczyszczające powietrze (np. paprocie, skrzydłokwiat, fikusy, zielistki, draceny, bluszcze). Na dużej, dość płytkiej podstawce ustawiamy odwróconą do góry nogami doniczkę z otworem, przez który popłynie woda. Potrzebna jest też krótka rurka oraz końcówka od węża ogrodowego, które doprowadzą wodę z podstawki do otworu. Ostatnim elementem dekoracji jest mała pompka akwarystyczna, ustawiana pod odwróconą doniczką. Wystarczy tylko połączyć pompkę z rurką, dopasowując jej długość do wysokości doniczki, a następnie ustawić doniczkę na kilku większych kamieniach, aby woda mogła swobodnie pod nią przepływać. Potem wypełniamy podstawkę kamieniami, a następnie wodą – wlewamy jej tyle, by nie przykrywała kamieni. Wokół ustawiamy rośliny, dobierając takie gatunki, które lubią dużą wilgotność powietrza.
Dominika i Jakub tworzą od 9 lat zgodne i kochające się małżeństwo. Razem z dwoma synami mieszkają aktualnie w dwupokojowym mieszkaniu we Wrocławiu, ale chłopcy dorastają i potrzebują więcej miejsca, dlatego młodzi rodzice postanowili, że nadszedł czas na zakup większej nieruchomości. Para szuka nieruchomości, która będzie miała między 70 a 90 m2 oraz obowiązkowo 4 pokoje, żeby każdy z chłopców miał swój własny kąt. Czy agentowi uda się znaleźć mieszkanie, które spełni oczekiwania naszych bohaterów?
W grudniu 2018 roku mąż Agnieszki, a tata Oli nagle zmarł. Niespodziewana śmierć głowy rodziny przerwała myśl o remoncie łazienki, która lata świetności ma dawno za sobą. Ostatni raz remontowana była 17 lat temu, wówczas modne były kolorowe kafelki. Dziś moda nieco się zmieniła, a Agnieszka i Ola już nie mogą dłużej patrzeć na to zielone pomieszczenie. Oprócz nieciekawego designu problemem jest brak miejsca do przechowywania, rdzewiejące i rozpadające się półki. Agnieszka i Ola wzywają na pomoc Dorotę Szelągowską!
Grudzień 2018 roku całkowicie zmienił życie Agnieszki i jej córki Oli. Kobieta niespodziewanie straciła męża, a Ola ukochanego ojca. Tragiczna śmierć zniszczyła także plany na remont łazienki, która po raz ostatni przerabiana była jeszcze przed narodzinami nastoletniej dzisiaj dziewczyny. Wizyta Doroty Szelągowskiej nie tylko odmieniła wnętrze rodem z lat 90., ale także pomogła uczestniczkom zakończyć bolesny etap w życiu.
Zadanie przed jakim stanęła prowadząca nie należało jednak do łatwych. Dorotę powitało pomieszczenie wyłożone płytkami połączonymi zieloną fugą. – Łazienka w kolorze majtkowym, lekka zieleń. Mnóstwo wzorów, to wszystko przytłacza – skomentowała zastaną łazienkę prowadząca, która przyglądała się wszystkiemu … z wanny. Małe rozmiary pomieszczenia nie pozwoliły bowiem na swobodne poruszanie się aż czterech osób.
Tuż po przekroczeniu granicy ogrodu pani Miry z Tarnowa gości wita biała elegancja - kompozycja różnych roślin o białych kwiatach: róży, powojnik Summer Snow, trzmieliny fortuny w odmianie biało-zielonej oraz pięciornika krzewiastego. Takie zestawienie długo, nawet do października (dzięki powojnikowi) będzie cieszyło oko i zapraszało przybyszów do wkroczenia głębiej w ogród.
W swoim ogrodzie pan Mikołaj, bohater 1. odcinka "Nowej Mai w ogrodzie" w cieniu starych drzew stworzył zaciszny zakątek z wygodną huśtawką i kipiącymi zielenią koszami z roślinami. W jednym z nich rośnie juta, dichondra, płaskla łosioroga i paproć. Kompozycja ma ponad metr szerokości i robi imponujące wrażenie. Inspiracją dla powstania koszy były te, które pan Mikołaj podpatrzył w Tajlandii. Pomysł przeniósł na polski grunt - z sukcesem!
Pan Mikołaj, bohater 1. odcinka "Nowej Mai w ogrodzie", w swojej szkółce roślin ma kilka gatunków papirusów. Okazuje się, że ta roślina, kojarzona z upalnym Egiptem, świetnie radzi sobie także w Polsce, nawet w gruncie. Choć nie zimuje, to fakt, że ma duże przyrosty, sprawia, że może być ozdobą ogrodu czy tarasu przez długie miesiące. Jeśli planujemy sadzić go w donicy, to wybierzmy taką bez otworów, by dłużej magazynowała wodę, której papirus dużo potrzebuje.
Skrzyp zimowy rosnący w dużej grupie może być ciekawą ozdobą nowoczesnego ogrodu. Jego długie, cienkie pędy pięknie poruszają się na wietrze, a w przy dotyku wydają charakterystyczny dźwięk skrzypienia. Wyglądem mogą przypominać egzotyczne rośliny takie jak bambus, ale to nasza, polska roślina, co najważniejsze - zimozielona!
Pan Mikołaj, bohater 1. odcinka "Nowej Mai w ogrodzie" jest fanem oryginalnych kompozycji na rabatach. Przed jego domem znajduje się ciekawe zestawienie, które w polskich warunkach wygląda wręcz egzotycznie. Na wyniesionej rabacie oddzielonej pasem ze stali kortenowskiej, dodającej całości nowoczesnego charakteru, rosną obok siebie ostnica cieniutka i len nowozelandzki (tęgosz Purpurerum). W okolicach Środy Wielkopolskiej, gdzie mieszka pan Mikołaj, te rośliny są już w stanie przezimować. W innych rejonach Polski trzeba je jednak chronić przez zimnem.
Agnieszka i Michał poznali się 5 lat temu i od tamtej pory są nierozłączni. Ich związek jest dowodem na to, że przeciwieństwa się przyciągają. Ona – artystyczna dusza, piosenkarka, kochająca estradę. On - pragmatyk, twardo stąpający po ziemi. Obydwoje pochodzą z Podkarpacia, ale od ponad roku mieszkają w Gdańsku i to właśnie tu chcieliby kupić swoje pierwsze wspólne mieszkanie. Parze zależy na tym, żeby nieruchomość miała minimum 60 m2 oraz 3 pokoje, bo Agnieszka oprócz salonu oraz sypialni potrzebuje trzeciego pomieszczenia, w którym mogłaby urządzić swoje studio wokalne. Premiera odcinka w czwartek 5 marca o godz. 22:25.
Głównym założeniem programu Krzysztofa Mirucia "Weekendowa metamorfoza" jest to, że osoba, której mieszkanie jest remontowane, o tym nie wie. Remont jednego pomieszczenia ma być niespodzianką od bliskich. By niespodzianka się udała, wszystko trzeba utrzymać w tajemnicy. Zaangażować w konspirację trzeba czasami nawet... inne ekipy remontowe! Zobaczcie, co o jednym z odcinków 2. sezonu "Weekendowej metamorfozy" zdradził nam Krzysztof Miruć!
Nawet w niewielkich mieszkaniach możemy mieć oryginalne kompozycje roślinne, na dodatek niewymagające wiele pracy. Do wykonania miniogródków w szkle, zwanych lasami w słoikami potrzebne są: szklane naczynie, mech, kora, kamienie i niewielkie rośliny, np. sukulenty. Na dno naczynia należy wysypać ziemię wymieszaną z kermazytem, by była duża przepuszczalność. Tego typu lasów w ogródku nie zamykamy - szkło w ten sposób nie zaparowuje, a więc rośliny nie są samowystarczalne i wymagają podlewania. Pan Mikołaj robi to punktowo, lejkiem. By zatrzymać ewentualne procesy gnilne, można raz na jakiś czas przewentylować naczynie suszarką ustawioną na zimny nawiew.
W 1. odcinku owego sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" Maja Popielarska odwiedzi ogród pana Mikołaja ze Śniecisk niedaleko Środy Wielkopolskiej. To młody ogrodnik, który wcześniej zwiedzał świat, a teraz założył szkółkę roślin, a obok niej niezwykły ogród pokazowy. Widać w nim wspomnienia z wielu podróży. Zobaczcie, co o tym wyjątkowym miejscu powiedziała nam Maja Popielarska!
W Śnieciskach niedaleko Środy Wielkopolskiej znajduje się szkółka roślin, a obok niej dom właściciela z ogrodem pokazowym. Pan Mikołaj wyznaczył sobie za cel, by był on awangardowy. I to mu się udało! W 1. odcinku nowego sezonu "Nowej Mai w ogrodzie" zobaczycie egzotyczne rośliny, które - jak się dotąd wydawało - nie mają szans przezimować w Polsce. Będzie ciekawie! Premiera 1 marca o 9:20.
W piątek 13 marca rusza na naszej antenie 3. sezon programu "Dorota inspiruje". O tym, co zobaczymy w nowych odcinkach opowiedziały nam Dorota Szelągowska i jej prawa ręka Marika Jóźwiak. Sprawdźcie, co Was czeka już wkrótce!
Darek Stolarz jako jeden z żelaznych filarów ekipy Doroty Szelągowskiej zna od początku remontu wszystkie jej projekty. Czy finałowe metamorfozy potrafią go zaskoczyć? O to zapytaliśmy go na konferencji Grupy Discovery TVN.
Nasi prowadzący zapowiadają najlepsze sezony swoich programów!
Choć słońce coraz śmielej wyglądające zza chmur i zieleniące się trawniki, mogą cieszyć, to nie możemy zapomnieć o negatywnych skutkach suchej i ciepłej zimy. O problemach, które mogą wynikać z tych klimatycznych zawirowań, mówiła w "Dzień Dobry TVN" współprowadząca program "Wymarzone ogrody" Olga Piórkowska.
Nową ramówkę HGTV na wiosnę 2020 roku otworzy premiera kolejnego sezonu "Nowej Mai w ogrodzie". Pierwszy odcinek nowej serii wyemitujemy w niedzielę 1 marca o godz. 9:20. Prowadząca Maja Popielarska na targach 4 Design Days zdradziła nam, ogrody z jakich zakątków Polski zobaczymy w nadchodzących odcinkach.
Już wiosną na naszej antenie zobaczycie nowy, drugi sezon programu "Weekendowa metamorfoza". O nagraniach i projektach z nowych odcinków opowiedział nam podczss targów 4 Design Days Krzysztof Miruć. Ma być zaskakująco!
Od piątku 13 marca na naszej antenie będziecie mogli oglądać nowy sezon programu "Dorota inspiruje". Zdjęcia wciąż trwają - w momencie, gdy rozmawialiśmy z Darkiem "Stolarzem" Wardziakiem podczas 4 Desig Days, trwały nagrania piątego odcinka. W poprzednich sezonach w większości odcinków poza jednym, wybranym przez uczestników pomieszczeniem remontowano dwa, bo taką decyzję podejmowała Dorota, często namówiona na to przez Darka. Jak będzie w tym sezonie? Zobaczcie!
W nowym sezonie programu "Wymarzone ogrody" Olga i Iza staną przed nowym wyzwaniem - zaprojektowania ogródka tylko do relaksu, a wręcz do... imprezowania! Jego właścicielem - w przeciwieństwie do większości bohaterów programu, którzy są parami z dziećmi - jest singiel. Ten bohater wyznaczył naszym prowadzącym oryginalne zadanie. Co wymyśliły? Przekonacie się już wkrótce!
Tylko 3 dni na remont i 10 tysięcy złotych - takie są zasady "Weekendowej metamorfozy", ale najważniejsze jest to, że cały remont musi być utrzymany w tajemnicy przed właścicielem pomieszczenia. Czy wobec tego praca przy tym programie jest dla Krzysztofa Mirucia trudniejsza niż przy "Zgłoś remont"? Zobaczcie, co nam zdradził podczas targów 4 Design Days!
Olga Piórkowska i Izabela Szarmach, siostry prowadzące program "Wymarzone ogrody", opowiedziały nam o tym, co podczas realizacji nowego sezonu kosztowało je najwięcej pracy i wysiłku. Okazuje się, że najbardziej problematyczne były... rowery! Efekty starań naszych prowadzących, zmieniających w 3 dni ogródki nie do poznania, będziecie mogli oglądać na naszej antenie od 26 lipca!
Każdy z nas marzy o relaksie w swoim własnym ogrodzie, ale kiedy już marzenie o własnym kawałku ziemi uda się zrealizować, często okazuje się, że nie mamy czasu na pracochłonne klomby i rabaty. Spokojnie, najnowszy trend w ogrodnictwie to... mniej zieleni! Iza Szarmach i Olga Piórkowska, siostry z programu "Wymarzone ogrody", na targach 4 Design Days powiedziały nam, że w ostatnich realizacjach zdecydowanie mniej pracy poświęcają projektowaniu zieleni, a więcej - małej architekturze: tarasom i altankom. Wszystko po to, by ogrodzie móc odpoczywać, a nie pracować!
Tegoroczna zima spłatała figla wszystkim fanom lepienia bałwanów, rzucania się śnieżkami i zjeżdżania na sankach. Śnieg spadł jedynie w górach, a mieszkańcy nizin już chyba odpuścili sobie marzenia o białym szaleństwie i zaczęli wypatrywać wiosny. Czy ona rzeczywiście już nadchodzi? Maję Popielarską, prowadzącą program "Nowa Maja w ogrodzie", podczas 4 Design Days spytaliśmy, czy cieszy się, że zima już się kończy. Zobaczcie, co nam odpowiedziała!
Na zakończonych w weekend targach 4 Design Days dużo miejsca poświęcono roślinom - odbywały się prelekcje o ogrodach i warsztaty florystyczne, a na specjalnie stworzonej giełdzie można było wymienić swoją roślinkę na inną lub oddać ją "do adopcji". Wiele firmowych stoisk zachwycało dekoracyjnymi zielonymi kompozycjami. - To jest rewolucja, która dokonała się w ciągu ostatnich lat, że rośliny są traktowane na równi z pięknym meblem - mówi Maja Popielarska, prowadząca program "Nowa Maja w ogrodzie".