Tak jak pod domem trzeba zbudować fundamenty, tak i przed położeniem nawierzchni w ogrodzie trzeba przygotować pod nie podłoże. Pod zaplanowane w ogrodzie Agaty i Wacka dwie nawierzchnie: z płyt gumowych na terenie placu zabaw i z płyt granitowych w strefie relaksu, ekipa Dominika Strzelca wysypała specjalne kruszywo, na które w późniejszym etapie zostanie jeszcze wysypana mieszanka piasku z cementem. Taki fundament pod nawierzchnią zagwarantuje odpowiedni odpływ wody, a więc unikniemy tym samym stojącej wody i niszczenia nawierzchni.
Nasz doskonały stolarz Dariusz Wardziak, znany z takich programów jak „Darek Solo” czy „Dorota inspiruje” już nie raz udowodnił, że praktycznie z niczego potrafi stworzyć prawdziwe cudeńko. Zwykle jego dzieła trafiają do wnętrz, ale naszemu artyście nieobce również akcesoria ogrodowe. W programie „Dzień Dobry TVN” stolarz pokazał jak w prosty sposób zapewnić swojemu dziecku dobrą zabawę na długie godziny. Dziennikarce Kasi Jaroszyńskiej pokazał jak zrobić piaskownicę „zero waste”. Nasz prowadzący zachęcał, żeby zaprosić dzieci do wspólnej konstrukcji. - Zachęcałbym, żeby bawić się razem z dziećmi. To są tylko wkręty, dzieci sobie krzywdy nie zrobią. Niech same też kreatywnie zbudują tę piaskownicę. Niech mają pomysły swoje – namawiał. A do tej zabawy potrzebne będą oprócz wkrętów jedynie deski.
13 czerwca obchodzimy Święto Dobrych Rad. A tych na HGTV przecież nie brakuje. Z tej okazji chcemy przypomnieć wam dobre remontowe rady naszych prowadzących: Doroty Szelągowskiej, Mai Popielarskiej, Krzysztofa Mirucia czy Dominika Strzelca.
Od lipca 2020 roku startuje program Ministerstwa Klimatu o nazwie "Moja Woda". Ma on na celu walkę z kryzysem wodnym oraz suszą. Zgodnie z jego brzmieniem możemy otrzymać nawet 5 tysięcy złotych dotacji na budowę zbiorników retencyjnych zbierających wodę deszczową i roztopową. W programie "Dzień Dobry TVN" eksperci: specjalistka ds. klimatu Sylwia Molewska oraz radca prawny Marcin Wojciński wytłumaczyli czym jest retencja, czym charakteryzują się zbiorniki retencyjne oraz jak zdobyć ewentualną dotację na ich budowę. Nasza wiedza na ten temat może nie tylko pozwolić nam na oszczędzenie wody oraz klimatyczne zbiorniki wodne w naszym ogrodzie, ale także po prostu pomóc środowisku. Trzeba jednak pamiętać, że projekt programu "Moja Woda" nie został na razie poparty żadną ustawą i nie stosując się do rad radcy prawnego możemy się po prostu rozczarować pod względem finansowym.
Dominik Strzelec znów wyruszył na polowanie na bohaterów kolejnego odcinka swojego programu. Tym razem miał ochotę na zrobienie metamorfozy ogródka rodzinie z dziećmi - traf chciał, że taką właśnie znalazł! Agata i Wacław wraz dwójką małych synków Piotrusiem i Filipem mieszkają w małej miejscowości. Są właścicielami malutkiego, przyblokowego, ale zaniedbanego ogródka. To, że trafili na Dominika, który chce ich ogródek zmienić, to prawdziwy los na loterii!
Bohaterowie kolejnego odcinka "Polowania na ogród" - Agata i Wacław wraz dwójką małych synków Piotrusiem i Filipem mieszkają w bloku w małej miejscowości. Agata z zawodu jest pielęgniarką, a jej mąż Wacek pracuje na budowach. Małżonkowie są właścicielami malutkiego, przyblokowego ogródka. Przestrzeni tej daleko jednak do ideału. Prowizoryczne i rozpadające się ogrodzenie stworzone przez Wacława to jedna z tych rzeczy, którymi należałoby się zająć w pierwszej kolejności. W dodatku do tego ogrodu... nie ma nawet zejścia z balkonu!
W czwartek 11 czerwca zachęcamy do spędzenia poranka i przedpołudnia z Mają Popielarską, a popołudniu zapraszamy na maraton programu "Dorota inspiruje"! W 3. sezonie Dorota Szelągowska i jej ekipa zmienili 7 mieszkań i wszystkie te remonty będziecie mogli prześledzić na naszej antenie jeszcze raz właśnie w czwartek! Zobaczycie m.in. 22-metrowe mieszkanie, w którym w jednym pokoju trzeba zmieścić sypialnię, jadalnię i pokój do pracy. Dorota spróbuje także pogodzić odmienne interesy czteroosobowej wybuchowej rodzinki, urządzając jedno wspólne pomieszczenie dla dwójki dzieci. Weźmie też na tapet niedużą, zniszczoną łazienkę mamy i córki oraz pomoże rodzinie, którą, mimo wielkiego zaangażowania, ogrom prac remontowych po prostu przerósł. Maraton programu "Dorota inspiruje" potrwa od godz. 12:00 aż do 19:00.
W czwartek 11 czerwca od 9:00 zapraszamy na "Poranek z Mają w ogrodzie", czyli aż 6 odcinków najdłużej emitowanego w Polsce programu o ogrodach! Maja Popielarska pokaże Wam tego dnia ogród przy dworku nad Wkrą, ogród przy skansenie w mazowieckiej wsi Sikory, ogród z kolekcją roślin tropikalnych i wolierą z egzotycznymi ptakami, typowo użytkowy ogród z piwnicą i altaną wyposażoną nawet w telewizor oraz ogród sentymentalny. O 11:25 natomiast zapraszamy na prapremierę odcinka z najnowszej, 4 serii "Nowej Mai w ogrodzie", w którym nasza prowadząca zabierze Was do Siruwii - ogrodu japońskiego w Karkonoszach. To miejsce naprawdę robi wrażenie!
Wolny od pracy czwartek 11 czerwca warto spędzić z nami, bo tego dnia zapraszamy Was na dwa maratony z Waszymi ulubionymi prowadzącymi!
Ogrodnictwo może być naprawdę piękną pasją. Pozwala na spędzanie czasu na zewnątrz, a ciężka praca przynosi cudowne efekty. Jednak nie wszyscy to lubią. Nie wszyscy też przejmują się tym, co dzieje się na ich działce. Niekontrolowany rozrost roślin czy chwastów za płotem może negatywnie wpłynąć również i na nasz ogród. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy są jakieś prawne sposoby na zaniedbany ogród sąsiada w programie "Dzień Dobry TVN" tłumaczyła adwokat Eliza Kuna. Prawniczka przyznała, że w naszym kraju nie wygląda to optymistycznie, a wręcz przeciwnie. Na większość kłopotów ciężko znaleźć przepis prawny, a gdy już jakaś droga się znajdzie zwykle jest długa i kosztowna.
W 15. odcinku 4. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" nasza prowadząca podziwiała szczepione jabłonie, wiąz czy lipę. Ich właściciel - pan Dariusz - jest prawdziwym pasjonatem szczepienia drzew. Na czym polega ten proces?
Bohaterowie "Polowania na ogród" Agnieszka i Piotr podejmowali próby okiełznania swojego ogrodu - jednak z braku czasu i wiedzy nie były one do końca udane. Ich ogródek wydawał się bardzo ciasny i nieuporządkowany. Dominik Strzelec i jego ekipa w 3 dni sprawili, że stał się bardziej przestronny, funkcjonalny i elegancki. Agnieszka, widząc swój ogródek po metamorfozie, nie mogła ukryć łez wzruszenia i radości. Do pełni szczęścia rodzinie brakuje już tylko huśtawki, ale nią pan domu - złota rączka ma już zająć się sam.
Dorota Szelągowska i Dariusz Wardziak to prawdziwi ludzie renesansu. Zaprojektują wnętrze, pomalują ściany, położą podłogę, samodzielnie wykonają meble czy gadżety, ale nie tylko... W 3. sezonie programu "Dorota inspiruje" udowodnili, że posiadają także inne artystyczne talenty. Zaśpiewają, zagrają na gitarze, zatańczą, a nawet ułożą limeryki... Wszystko to, by robota się nie dłużyła, a atmosfera podczas ekspresowych remontów była wręcz wyśmienita. Był śmiech, były żarty - ta ekipa świetnie się ze sobą bawi, a my świetnie bawiliśmy się razem z nimi.
Nasi prowadzący Dorota Szelągowska i Dariusz Wardziak znają się doskonale. Współpracują od wielu lat. Razem uratowali już niejedno mieszkanie, dokonali wielu wnętrzarskich rewolucji. Rozumieją się bez słów i świetnie dogadują, co przekłada się także na atmosferę na planie programu "Dorota inspiruje". Nie inaczej było w jego 3 sezonie. Było sporo pracy, ale także śmiechu czy przekomarzanek. Bo też oto chodzi, by przy ciężkiej robocie poprawiać sobie humor. A przy okazji Dorota Szelągowska i Darek "Stolarz" poprawiali humor również nam. To własnie dzięki nim ten program jest taki wyjątkowy!
Piotr i Agnieszka, bohaterowie "Polowania na ogród", w swoim niedużym ogródku zrobili spory taras z wylewki betonowej. Dominik Strzelec postanowił go zmniejszyć, nadać mu inny, ciekawszy kształt, a przede wszystkim pokryć kamienną wykładziną. Choć to spory koszt, bo pokrycie tarasu Piotra i Agnieszki wyniesie ok. 4,5 tys. złotych, to warto w nią zainwestować, bo wykładzina jest łatwa w montażu i trwała.
W ogrodzie Agnieszki i Piotra, bohaterów "Polowania na ogród", Dominik Strzelec zaplanował metamorfozę tarasu. Do jego nowego, zaokrąglonego kształt, miał nawiązywać też kształt trawnika. Nieregularną murawę można uzyskać z pomocą wcześniej przygotowanych obrzeży plastikowych. Zostały one ponacinane, dzięki czemu uzyskały giętkość, można je więc dowolnie formować i dzięki temu wyznaczyć granicę terenu, na którym ma rosnąć trawa. Przymocowuje się je do gruntu specjalnymi szpilkami, a gdy murawa już podrośnie, przytwierdzi obrzeże jeszcze mocniej do ziemi.
Choć na pierwszy rzut oka miłorząb i sosna nie są do siebie podobne, to jednak należą do tej samej rodziny roślin nagozalążkowych, zwanych potocznie iglastymi. Miłorząb zamiast igieł ma jednak liście o charakterystycznym kształcie. I to właśnie za nie najbardziej lubi to oryginalne drzewo Dominik Strzelec z "Polowania na ogród". Miłorząb dwuklapowy często występuje pod mylącą nazwą "japoński" - nie pochodzi jednak z Kraju Kwitnącej Wiśni, a z Chin. W swojej ojczyźnie dorasta do 40 metrów, w naszym klimacie rośnie jednak bardzo powoli, przez co świetnie sprawdzi się w niedużych ogrodach - takich jak te, które Dominik zmienia w swoim programie "Polowanie na ogród".
Idzie lato, a wraz z nim ładniejsza pogoda i wyższe temperatury. Piękna aura sprzyja do spędzania czasu na zewnątrz, a obecna sytuacja związana z pandemią zachęca do siedzenia we własnym ogrodzie. Pan Dariusz Wyrwicki na swojej działce, którą w 15. odcinku 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie” odwiedziła Maja Popielarska, nie miał miejsca, by spokojnie usiąść i wypić kawę. W tym celu postanowił zbudować sobie swoje własne zielone sanktuarium w postaci drewnianej ławeczki. Stworzył ją szybko i w prosty sposób własnymi rękami, a wszystkie potrzebne materiały otrzymał z dostawą do własnego ogrodu chwilę po zamówieniu.
W 15. odcinku 4. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" nasza prowadząca odwiedziła Mazowsze. Tutaj znajduje się ogród będący efektem współpracy niezwykłego małżeństwa: architekta krajobrazu pana Dariusza i ekolożki pani Marioli. Zwłaszcza kobiecie zależało na tym, by na jej działce wszystko było jak najbardziej ekologiczne. I zadbała, by ekologiczne były nie tylko uprawy roślin, bo na terenie działki znajduje się pasieka. Gospodarze nie pryskają przeciw owadom, nawet komarom, które gromadzą się przy zlokalizowanych na terenie działki stawach. Również one pielęgnowane są w ekologiczny sposób, a o ich obecnym wyglądzie decydują drewniane tamy. W ten sposób materiał ze ściętych wierzb się nie zmarnował, a właściciele działki wykorzystali doskonale znane od lat metody. Takie same wykorzystali również do ogrodzenia rabat, o czym chętnie Mai Popielarskiej opowiedział pan Dariusz.
Szczepienie jest to metoda uszlachetniania drzew owocowych i innych roślin ozdobnych. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niezwykle skomplikowana i zarezerwowana jedynie dla doświadczonych ogrodników, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Udowadnia to pan Dariusz Wyrwicki, właściciel ogrodu odwiedzonego przez Maję Popielarską w 15. odcinku 4. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie". Szczepienie roślin jest jedną z pasji mężczyzny, który ogrodami zajmuje się zawodowo. Jest bowiem architektem krajobrazu. Na co dzień spełnia ogrodowe marzenia innych, na swojej działce zlokalizowanej na Mazowszu robi to, co najbardziej podoba się jemu. I efekty są naprawdę niesamowite. Nasza prowadząca miała okazję podziwiać zaszczepioną przez niego jabłoń, wiąz czy lipę srebrzystą.
Ogród w Śladach na Mazowszu, który odwiedziła Maja Popielarska w 15. Odcinku 4. Sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie” to efekt połączenia dwóch wizji: projektanta ogrodów pana Dariusza oraz ekolożki Marioli. Na działce, jak w małżeństwie, państwo Wyrwiccy stawiają na kompromisy. I za pomocą jednego z takich kompromisów powstało to urokliwe wejście do znajdującego się na działce ogrodu. Tutaj jest po prostu bardzo zielono, bo w okolicach drzwi jest po prostu dużo różnorodnych roślin. Takich jak dwa gatunki powojników. estragon czy bylica pospolita. I choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak dzika łąka, o wszystkie te rośliny, choć przez niektórych uznawane wręcz za chwasty, ich właściciele bardzo dbają.
Właściciel ogrodu odwiedzonego przez Maję Popielarską w 15. odcinku 4. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" jest architektem krajobrazu. Rośliny są nie tylko pracą, ale również pasją pana Dariusza Wyrwickiego o czym z łatwością można się przekonać słuchając jego opowieści. Mężczyzna ma ogromną wiedzę na temat kwiatów, a jednymi z jego ulubionych są liliowce. Na swojej działce zgromadził wiele gatunków (ponad 300!), które dzięki dobrej opiece rozrosły się do ogromnych rozmiarów. A to nie jedyne rośliny w jego ogrodzie. Można znaleźć tutaj także m.in. piwonie czy irysy.
Wnętrzarskie trendy stopniowo ulegają zmianie. Minimalizm i biało-szary spokój powoli zaczynają być passe. Coraz modniejsze stają się natomiast wzory oraz kolory. I to w dużym nagromadzeniu. Choć może wydawać się, że często ciężko je ze sobą połączyć, wcale tak nie jest. Dowodów na to, że różne wzory w tym samym pomieszczeniu mogą do siebie pasować, nie trzeba długo szukać. Można je znaleźć na przykład w programie „Dzień Dobry TVN”, gdzie Katarzyna Jaroszyńska oprowadza nas po bardzo wzorzystych i pełnych barw mieszkaniach. Każde jest zupełnie inne, każde urządzone w nieco innym stylu. Łączy je jedno: o żadnym nie można powiedzieć, że jest skromne. I dobrze! Właścicielki tych czterech mieszkań nie bez przyczyny chwalą się swoimi wnętrzami i w ten sposób chcą zainspirować do zmian również innych.
Ciężko o bardziej ekologiczny ogród! W programie „Dzień Dobry TVN” dziennikarka i propagatorka „zero-waste” Sylwia Majcher pokazała jak wyhodować w domu lub w ogrodzie warzywa, zioła oraz owoce. By powstały naprawę okazałe plony ekspertka wykorzystała resztki! Udowodniła, że niektóre warzywa i owoce mogą wyrosnąć z kiełków, pędów, końcówek lub ogonków zanurzonych w wodzie. Potem wystarczy jedynie odrobina cierpliwości, przesadzenie ich do ziemi i mamy zdrowe oraz pyszne warzywa i owoce własnej hodowli. W ten sposób możemy wyhodować m.in. cebulę, czosnek, por, fenkuł, marchewkę, pietruszkę, imbir, sałatę, liście bazylii, mięty czy oregano, a także pestki pomidorów, ogórków i papryki.
Jak efektywnie spędzić czas izolacji? Doskonałą odpowiedź na to pytanie odnalazł architekt wnętrz Jonatan Kilczewski. Kreatywny mężczyzna z myślą o nadchodzącym lecie, a wraz z nim wysokich temperaturach, postanowił urządzić swój balkon. Wszystko zrobił własnymi rękami: samodzielnie stworzył skrzynię na kwiaty, ozdobę na ścianę oraz trejaż, czyli budowlę ogrodowę, składająca się z szeregu słupków, połączonych u góry poziomą belką. Dzięki jego pomysłowości oraz ciężkiej pracy malutki balkon zamienił w prawdziwe cudeńko. A teraz umożliwił to innym. By zainspirować do zmian również innych, a także udokumentować swoją pracę, nagrał całą balkonową metamorfozę. O dokonanej własnymi rękami rewolucji opowiedział w programie „Dzień Dobry TVN”. Architekt pochwalił się, jak wiele pieniędzy zdołał zaoszczędzić dzięki temu, że wszystko zrobił sam. Udowodnił, że piękny balkon jest na każdą kieszeń.
Ładniejsza pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Wychodzimy z mieszkań i domów, by pobyć na zewnątrz, nierzadko chcemy robić to wraz z bliskimi. Problemem może być brak wystarczającej liczby miejsc siedzących dla całej naszej rodziny czy przyjaciół. Z Justyną Klimkiewicz taki problem to nie problem, by go rozwiązać wcale nie potrzeba także większych funduszy. W programie „Dzień Dobry TVN” ta zaradna artystka zaprezentowała, jak w prosty sposób stworzyć oryginalne pufy na balkon czy do ogrodu. Kierując się jej radami nie potrzeba nawet być złotą rączką, co udowodniła dziennikarka „Dzień Dobry TVN”. Wystarczy mieć trochę czasu, zapał i … starą oponę. To podstawa tej oryginalnej pufy, inne potrzebne rzeczy to: lina jutowa, dopasowana do rozmiaru opony płyta meblowa, klej na gorąco, gąbka tapicerska, materiał, taker oraz zszywki. Opcjonalnie mogą przydać się także drewniane nóżki, które podobnie jak reszta materiałów, łatwo można zakupić w sklepach internetowych. A potem wystarczy już tylko parę kroków i zyskujesz gadżet, który zachwyci twoich gości.
Odpadające listwy to niewielka, ale momentami bardzo irytująca usterka. I bardzo często spotykana w naszych domach. Może wynikać zarówno ze złej jakości mocowań, jak i niedopracowań naszej ekipy remontowej. Jeśli nie możemy lub nie chcemy wzywać „fachowców” ponownie z łatwością możemy naprawić to sami. Jak? Krok po kroku wyjaśnił to Wiesiek Skiba, złota rączka z programu „Dom marzeń w TVN. W „Dzień Dobry TVN” pokazał swój przepis na przymocowanie listew przypodłogowych. Potrzebny jest tylko dobry klej, pistolet montażowy oraz szpachelka. Sama praca również nie zajmuje wiele czasu.
Idzie wiosna, a wraz z nią lepsza pogoda. Zwłaszcza w tym roku coraz więcej czasu będziemy spędzać więc w naszych ogrodach. A jak lepiej urozmaicić sobie czas na zewnątrz niż za pomocą huśtawki. Własna drewniana huśtawka ogrodowa to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla nas. I nie trzeba wydawać na nią fortuny, można wykonać ją samodzielnie. Choć może wydawać się to trudne, wcale takie nie jest. Wystarczy stosować się do instrukcji Wieśka Skiby. Złota rączka, znana m.in. z programu „Dom marzeń” w TVN w programie „Dzień Dobry TVN” przeprowadziła nas krok po kroku po całej konstrukcji. Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem konstrukcji przygotować sobie wszystkie potrzebne elementy, czyli: pięć belek drewnianych o długości 250 cm i średnicy 10 cm, deskę sosnową heblowaną o wymiarach 2,4x14,5x200 cm, linę plecioną o długości 15 m, łącznik (trójnóg), dwie kausze do liny, dwa zaciski do liny oraz zestaw montażowy. Tak przygotowani, stosując się do zaleceń Wieśka Skiby poradzimy sobie bez problemu.
Piotr - mąż Agnieszki i tata dwóch córek - to złota rączka. Sam zbudował dziewczynkom huśtawkę, a nawet skonstruował elektryczną deskorolkę! Ogrodnictwo nie jest jego mocną stroną - nie zna nazw roślin, które posadziła jego żona, a gałęzie rosnącej na działce czereśni utrudniają poruszanie się po niej. Poza ogromną huśtawką w tym niewielkim ogródku stoi też nieużywana trampolina. Piotr na wszystko jednak potrafi znaleźć wymówkę... Czas, by tym ogródkiem zajął się Dominik Strzelec w kolejnym odcinku "Polowania na ogród"!
Agnieszka, Piotr i ich córki mieszkają w domku z niewielkim przydomowym ogródkiem za miastem. Ich ogród jest bardzo prosty, a oni sami nie mają pojęcia, co w nim tak naprawdę rośnie. Dużą powierzchnię zajmuje betonowa wylewka, która jest bardzo kłopotliwym i niezbyt pięknym tarasem. Agnieszka marzy o zielonej strefie wypoczynkowej z miejscem do zjedzenia posiłku i pogrania w planszówki. Czy Dominik zdąży z metamorfozą w trzy dni? Co zniknie z ogrodu na zawsze i jakie zadanie ogrodowe Dominik zostawi dla Piotra? Musicie to zobaczyć!